| JammyBrooks a întrebat:

Buna ieri seara 02.10. 2012 hamsterii mei s-au imperecheat.
Cum imi dau seama daca monta a avut loc cu succes, si daca hamsterita e gestanta?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Vin si eu cu o completare.

Iti dai seama ca e gestanta cand te uiti la burtica. Mameloanele sunt mai proeminente si asa iti dai seama ca va avea pui.

Nu trebuie sa separi masculul de femela. Este indicat sa ii lasi impreuna pentru ca au grija impreuna de pui. Unul aduce mancare, celalalt are grija de ei sa nu iasa din culcusul ala al lor.

Nu trebuie sa ii atingi sau sa faci orice altceva pentru ca ii vor manca.

Atunci cand schimbi apa sau dai de macare sa fii foarte grijuliu.

Succes!

| kscorpio a răspuns:

Pai ei se imperecheaza doar in perioada "caldurilor" adica a ciclului estral care la hamsteri e la 3-4 zile. Deci mai mult ca sigur sa faca pui. Animalele nu se imperecheaza ca oamenii de amorul artei. La ele se intampla instinctual doar intr-o anumita perioada care la hamsteri e foarte deasa si fac si multi pui.

| kscorpio a răspuns:

Femela hamster trebuie separata de masculi atunci cand are pui. Mai mult, n-ai voie sa-i atingi puii, intrucat, simtind miros strain, aceasta i-ar putea abandona sau chiar manca. Aceste lucruri se pot petrece si in cazul in care femela este stresata sau daca ii cureti cusca inainte ca puii sa implineasca 3 saptamani.
Cand hamsterul are 14-16 zile, nu mai este nicio problema daca pui mana pe el.