| RochEq a întrebat:

Am o nimfa este mereu rea cand bag mana in colivie sa o mangai ma ataca ba chiar pe fratele meu l-a lovit cu ciocul in ochi era sal obreasca nu mananca cand suntem in preajma am incercat sai dam durumul dai in jadar tot asa de rau e ce e de facut cand al las prin casa distruge tot nu ai crede cate poate face o nimfa oare de ce e asa de rea are o colivie foarte mare ma joc cu el ai dau durumul si pe afara ba char iaum luat alta nimfa dar tot asa face dc crying((((

Răspuns Câştigător
| denisealondra109 a răspuns:

Poate ca asa ii este comporatmentul, cel mai adecvat ar fi sa nu o bagi cateva zile in sema ca sa vezi ce se intampla...de obicei animalele se simt neglijate cand nu le baga nimeni in seama, si mai ales vorbeste cu ea poate ca pare stupid dar ele ne inteleg, asa fac si eu cu catelul meu si de fiecare data cand face ceva rau ii dau peste botic, gaseste-i un punct sensibil si uzual mai ceart-o din cand in cand... sper ca ti-am fost de ajutor.

| Capsuinkaadulcicaa a răspuns (pentru denisealondra109):

Sa-l certe? sa gaseasca un punct sensibil? desigur, daca vrea ca papagalul sa se sinucida! Vorbesc serios, daca sunt certati, batuti...ei se streseaza, sperie si isi smulg penele pe rand...pana mor! daca nu ai experienta taci! Una e o nimfa alta un caine!

5 răspunsuri:
| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Am ramas fara aer citind; mai pune si tu virgule... puncte! Si mai citeste din cand-in cand prin manualul de Limba Romana!winking ''sai'' ''jadar'' ''sal'' etc.
Next....de cand o ai? Am si eu Nimfa si i-a luat destul de mult sa se acomodeze, nu trebuie sa incerci sa-l mangai de cum la-i luat, sau sa-l eliberezi prin casa; lasa-l o saptamana maxim doua sa se obisnuiasca, si nu trebuie sa faci miscari bruste in preajma ei. Abia dupa doua sapt. poti incerca sa introduci un deget in colivie si atat! apoi mana in urmatoarea saptamana, apoi in urmatoarea sa incerci sa-l mangai putin..probabil la-ti bruscat, nu at-i avut rabdare sa se acomodeze si si-a pierdut increderea; dureaza ceva timp repet...dar o sa-ti placa mai apoi sa-l tii pe umar si sa-l mangai!winking tu alegi, ai rabdare sau nu. Multa bafta!

| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuu doamne! Nu-l certa, nu-i fa nimic! isi va pierde mai mult increderea in tinee! Crede-ma stiuuuuu! Mai informeaza-te si tu! OMG...

| RoseMarie2002 a răspuns:

Poate e bolnavioara. Poti sa o duci la veterinar.Sau poate e doar stresata.CINE STIE CE VIATA A AVUT INAINTE?

| SLv_Mocanu_1994 a răspuns:

Salut am si eu o nimfa. Daca abia aiachizitionato trebuie ca in fiecare zi sa-i acorzi macar 1 ora de atentie.Trebuie sa-i vorbesti cu un ton calm deoarece daca le vorbesti cu un ton calm ele cred ca nu o sa le faci nimic.Incearca sa o/il tii acolo unde petreci timp tu mai mult pentru a se acomoda cu tine. Dupa ce s-a acomodat cu tine asta poate dura de la 2saptamani la o luna doua. Dupa ce s-a obisnuit cu tine poti sa o faci si sa stea pe degetul tau sau pe umar. Uite un sfat ia un lantisor si pune-l la gat si dupa iti poti lua pasarea in mana si sa-i arati lantisorul iar ea va incepe sa-l roada, iar dupa va veni singura pe umarul tau numai ca sa roada lantisorul