| MetisuI a întrebat:

Am o pisica foarte, foarte pufoasa si vreau sa o tund. Cineva mi-a zis sa nu o tund ca ii tine blana de racoare. Pareri?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti sa o tunzi, la fel cum se procedeaza si cu cainii.
Blana nu-ti tine de racoare si asta poti observa si tu, ca scot limba din gura de caldura, beau multa apa si cauta locuri racoroase sa se ascunda.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În 2-3 săptămâni, îi creste din nou.
Așa că, tunde-o, fă-o frumușică, dar nu o tunde tu, dacă nu ai experiență, mai întâi te uiți la un profesionist cum o face. Abia pe urmă, iti cumperi un aparat de tuns și o faci tu. Cu foarfeca, o tunzi cu dungi (șanțuri) și dacă-i dai drumul in lume, vor crede unii că a scăpat ceva de la Zoo. )).

| Simpatic a răspuns:

Blana nu are cum sa tina de racoare, e ca si cum ai zice ca daca vara ai un sacou pe tine peste un tricou iti e racoare ca ai acel sacou.

| Catrice a răspuns:

O tuns cineva un motan și mai are blana la vârful cozii și pe cap sad asa nașpa arăta sărăcuțul.

| floresdemayo a răspuns (pentru Catrice):

Dă-i ideea să-i tundă si capul (părul de pe cap, nah, să nu creadă unii că avem intentia să-l decapităm), si să-i lase doar un moț. ))

| Catrice a răspuns (pentru floresdemayo):

Mai văzusem pe net în ideea de a fi leu, numai ca asta nu are parul lung cum era din poza. Și ce motan frumos, roșcat, pufos era și când l-am văzut acu câteva săptămâni cum arăta...nu știu dacă stăpânul l-o tuns sau altcineva ca e și blând de felul lui.

| floresdemayo a răspuns (pentru Catrice):

Dac-ai ști ce rapid le crește părul animalelor, n-ai idee! A făcut o incercare, data viitoare o să-l tundă altfel, probabil a ajuns si stăpâna la ideea că nu-i stă bine.
Eu imi tund cățelusul de vreo 5 ori până in toamnă, dacă-l tund azi, in a treia săptamana, seamănă iar cu o oaie.

| MetisuI explică (pentru Catrice):

Ce conteaza cum arata prefer urata si in viata decat o mortaciune frumoasa

| Catrice a răspuns (pentru floresdemayo):

Niciodată n-am văzut motanul ala tuns și acum laughing

| gabicoo a răspuns:

Mergi la un frizer pentru animale!
În toate orașele mai răsărite există așa ceva!

| romeo78 a răspuns:

Cel mai indicat este să mergeți la un cabinet veterinar unde se ocupă cu astfel de probleme și vă pot oferi un răspuns.
Referitor la cât de răcoare sau nu ține blana, nu cred că există undeva un răspuns mulțumitor. Totul depinde de conformația, greutatea pisicii, de câtă mișcare face.

| Eireann a răspuns:

Https://www.petmd.com/cat/shaving-cat-good-idea-keep-them-cool-summer
Uite un articol care explica de ce blana pisicilor le apara de caldura desi pare contraintuitiv.

| aleee5262 a răspuns:

Si a mea are blana multa si ii e foarte cald asa. M am gandit sa o tund putin mai scurt nu chiar de tot. Oricum creste repede

| DydyHry a răspuns:

Poți sa o tunzi un pic scurt, dar nu la zero! Se mai curăță si blana cu ocazia asta! Spor!