| Stef_Arustei_1999 a întrebat:

Am si eu 3 pesti Betta ( un mascul si 2 femele ). Masculul, cam de 2 zile, i-a inceput sa i se rupa coada dorsala. Ce sa fac? Este vreo boala sau "naparleste"?!

Funda!

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca e bolnav, ar trebui sa-l tratezi cu verde de malachit sau albastru de metilen.
http://www.pesti-acvarii.ro/index.php/acvariu/pesti-acvarii.html

10 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Nu naparleste, exista o bacterie care l-a atacat.Il poti trata prin schimburi dese de apa si sare grunjoasa la 10 litrii 1 lingurita+ridicarea temperaturii acvariului si o alimentatie bogata in proteine! Daca mai vrei detalii si sfaturi ma gasesti la marius adrian marin facebook(am o poza gen apus de soare)! Dai o cerere sa te vad si vorbim!

| Stef_Arustei_1999 explică (pentru Doctorfishadi):

Mersi mult de sfat!
Are o boala (numele) si trebuie tratat cu albastru de metil.
Si apropo femelele nu il ataca, doar daca sunt 2 mascul de aceeasi specie sau de specie diferita, isi mananca coada unu la altu.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Stef_Arustei_1999):

Nu ma invatati dvs pe mine acvaristica, acvaristica o am in sange, sunt acvarist de o viata! Eu nu dau link inutil, fiecare specie si fiecare exexemplar dezvolta boli asemanatoare si daca nu sunt corect tratate adio pesti! Betta nu are voie sa stea cu masculul decat cateva zile la imperechere.De cele mai multe ori atat masculul cat si femela au un comportament agresiv unul fata de celalalt! Nu doar masculii se bat.Mai bine ma contactai, cei mai multi de pe aici nu sunt avizati in domeniu!

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Stef_Arustei_1999):

Dupa cum vorbiti despre aceasta specie nu pareti prea avansat.Comportamentul teritorial al masculului se activeaza la maxim in fata altui mascul. Daca masculul convietuieste intr-un acvariu cu femela ori masculul va fi omorat ori femela.Doar daca au spatiu se vor intelege cat de cat insa bataile nu vor lipsii.Masculii se omoara indiferent de cat spatiu au, pana ramane unul. Femelele betta se tin cu alte femele betta, iar masculii separat de ele in acvarii compartiment sau comunitare! Nu cred ca cea care ti-a dat linkul are experienta mea, iar dvs nu cred ca stiati ca betta nu se inteleg nici mascul cu mascul si nici mascul cu femela, doar la reprodus stau impreuna pe perioade scurte si vor fi atent supravegheat!

| An3n1m a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Buna! Ai sa imi dai si mie un mascul Betta splendens?

| Doctorfishadi a răspuns (pentru An3n1m):

Din pacate nu mai am betta, am renuntat de ani buni la ei.Acum am ciclide africane. Poti sa iti cumperi de la orice magazin de acvaristica, nu sunt pesti rari, pretul variaza dar in general exemplarele obisnuite costa intre 10 si 15 lei, deci suportabil! Daca vrei informatii despre ingrijire, imi zici aici si iti las facebook.

| An3n1m a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Https://www.facebook.com/robert.cotoarba
Uite aici facebook-ul meu!

| Doctorfishadi a răspuns (pentru An3n1m):

Am dat cerere de prietenie, am la profil o poza gen apus de soare!

| Doctorfishadi a răspuns:

Femelele ar putea sa il atace daca il tii impreuna cu ele! Si asta ar fi o cauza!

| daniela1997 a răspuns:

Buna, pestii nu napirlesc, poate nu-i ajung vitamine la magazine pentru animale sunt diferite adaosuri si vitamine aparte iai mai multe si vezi sa nu exagerezi cu ele, deoarece daca nu o sa le urmeze corect (de exemplu o data sau doua ori pe zi, trebuie sa fie pe instructiune) pot sa provoace alte boli serioase. Bafta, sper ca sa se insanatoseasca.