| cnaibig a întrebat:

Am si eu un hamster e adevarat ca nu le place lumina la hamsteri? astept raspuns. dau funda. mersii

Răspuns Câştigător
| deedeetzi a răspuns:

Din cate stiu, ei trebuie sa stea intr-un loc ferit de lumina directa a soarelui. Uite aici un articol care te poate ajuta:
http://www.roportal.ro/discutii/ftopic6124.html

7 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna Biuta,
Lumina le place dar nu le place soarele daca cad direct pe ei.
Pa, pa

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Pai... nu le place lumina puternica, asa ca nu-l tine undeva unde e lumina puterinica ca langa geam. Tine-l si tu mai departe de geam dar sa nu-l izolezi ( adica sa pui cusca undeva unde stati voi mereu cum ar fi in sufragerie mai departe de geam). Cred ca te-ai prins tu.

| Zenithf a răspuns:

In general toate rozatoarele sunt animale care se feresc de locurile prea luminoase. Un hamster tinut in lumina directa va cauta un loc sa se adaposteasca, in care sa se simta in siguranta, altfel va fi stresat, iar stresul continuu sau repetat duce la slabirea sanatatii acestuia.

| mgtow a răspuns:

Cum sa nu le placa, omule lumina directa sa dea soarele in ei nu dar in general le vine bine nu ai vazut ca multi au hamsteri cu cusca transparenta ca sa aiba si el lumina.

| Claudiu2011 a răspuns:

Nu e adevarat. poti sa i tii intr-un acvariu la lumina nu au nimic.

| RyuzakiL a răspuns:

Biuta hamsterul pitic traieste in desert de obicei asa ca nu prea e adevarata asta cu lumina ( asta nu inseamna sai lasi afara in soare 3 ori rolling on the floor ) Un sfat mai bun : nu-i da apa