| AnimalLover02 a întrebat:

Cine are hamsteri? Sau cine are niste idei sa-mi zica ce ii place unui hamster, ce credeti ca ar trebui sa-i fac? Si de ce? Vreau sa am un hamster fericit!

FUNDA celui care a raspuns cel mai detaliat si cel mai bine happy

2 răspunsuri:
| Roxana67 a răspuns:

Hamsteri sunt niste animale foarte dragute care prefera sa stea in grup.Niciodata singuri deoarece ei mor. Hamsterilor le plac foarte mult verdeturile, fructele si legumele.Curatenia trebuie facuta la 2 zile.Trebuie sa ii cumperi rotita si alte jucarii, deoarece ei vor fi foarte fericiti.Mancare le cumperi de la petshop si jucarile tot de acolo.apa trebuie sa fie proaspata.trebuie schimbata in fiecare zi, si nu uita sa le cumperi talaj. LEGUME: morcovi, salata, patrunjel (bogat in vitamina C), fasole pastai, porumb;
FRUCTE: banane, mere, nuci, caise;
CARNE: de pasare (pui, curcan) - fiarta, nu prajita;
ALTE ALIMENTE: orez fiert, ou fiert, paste, paine uscata.

Nu le da sa manance:
Lamai, portocale, grapefruit etc., deoarece, desi contin vitamina C, nu sunt sanatoase pentru aparatul digestiv al hamsterului!
Cusca este pe undeva la 40 de lei, eu am avut mai demult un hamster. I-am cumparat o cusca cu etaj, avea scari, rotita etc..era foarte misto.
Hamsterul costa intre 20-30 lei.

| AnimalLover02 explică (pentru Roxana67):

Da eu am auzit ca pot cumpara un singur hamster ca am vb cu aia de la pet shop, ca nu mor. Poate mor daca sunt singuri si nu au cu ce sa se joace. Oricum eu doar unul imi iau ca daca sunt de acelasi sex se bat daca sunt diferiti fac prea multi pui.