| marett16 a întrebat:

Am un bichon maltez in varsta de 7 luni. L-am luat de la varsta de 5 luni jumate. Cand plec de acasa, face pipi pe unde apuca, chiar si in pat. Am incercat si cu covorasele absorbante dar le roade. Pe balcon nu se cere, face numai daca il inchid. Caand merge la plimbare isi face afara tot. Face pipi de vreo 7-8 ori pe zi. nu mai stiu ce sa fac cu el. Mama mi-a spus ca daca mai face o data in pat, mi-l da. Ce sa fac cu el?

7 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

E cam marisor sa mai faca pipi in casa la 7 luni...Cateii de talie mica invata mai greu sa-si faca nevoile afara decat ceilalti. Dar orice caine in jurul varstei de 4 luni isi poate controla vezica.

Asa ca. bichonul tau ...nu vrea sa se abtina.

Probabil sta f mult timp singur ...si e scos prea putin afara.
La 7 luni trebuie scos afara de 3 ori pe zi la ore aproximativ aceleasi.
Pt inceput : Cearta-l cand face in casa ( doar daca il prinzi in fapt ) si ignora-l apoi.
Cand face afara lauda-l si da-i un premiu.

Cand iesi cu el afara, stai 30 minute minim. Nu iesi face si pleci in casa.

Un caine trebuie sa aiba 2 plimbari structurare pe zi ( dimineata si seara ), plus una la pranz de facut pipi, kaka, jucat, socializat cu alti caini, oameni, pisici.

Doar asa ai putea avea un caine ascultator si ordonat.

F important : Nu lua niciodata mopul sa stergi in fata lui. Si pentru inceput limiteaza-i accesul la casa. Nu-l mai lasa in dormitor daca face pipi in pat.
Poti incepe prin a scoate covoarele. Daca a facut pipi pe ele si nu ai curatat cu solutii speciale pentru a indeparta mirosul, el inca il simte si e atras de acel loc.

Nu e imposibil sa-l inveti regulile de baza ( asta intra la reguli de baza in convietuirea cu patrupedul ).

Trebuie doar sa actionezi rapid, pentru ca e deja mare...

| florynnaa a răspuns:

Trebuie sa-l certi. nu poate trai in puf. daca il lesi asa, se va obisnui si va trebui sa-l dai.nu cred ca iti va fi usor.mai ales ca ei sunt atat de dragutzi.cu ziarul, il bati la fund, sau il dai cu nasul unde isi face.si eu am avut un pui de catel si tot asa. a facut in pat de vreo... 2-3 ori si l-am dat.am plans incontinuu dupa el.succes.(funda)?

| toteusunt a răspuns:

Cainele trebuie scos de vreo 4-5 ori afara la ore FIXE si asa se va obisnui... ii poti cumpara si pampersuri dinacelea pentru copii mici si se va obisnui sa faca pe acelea caci au ceva substanta care atrage cainii cand vor sa faca pipi.

bafta.

| Danyella94 a răspuns:

Cumpara-i o litiera cu nisip absorbant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum sa-l potolesti si e adevarat ce iti zic:in ce loc mai face pipi il pui cu botul acolo de cateva ori apoi il lasi si nu o sa mai facahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-i niste ziare al meu a inceput cu ziarele si apoi cu covorase absorbannte si apoi afara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ii programezi orele de masa si orele in care il scoti afara trebuie sa ii faci un program de mic pentru. a intelege sa nu faca in casa iar daca se mai intampla sa faca trebuie sa il certi si daca te asculta trebuie sa il reconpensezi iar cand pleci de acasa ar trebui sa il lasi inr`o camera cu gresie sau unde poti curata usor daca face... acestea sunt sfaturile mele sper sa iti fie de folos