| pink13 a întrebat:

Buna TPUhappyde curand adica de vreo trei zile mi-am luat un bichon maltez are doua luni si e foarte dragut dar am o mica problema... face pipi si caca in casa si nu vrea sa faca la baiesadsi pe mama a cam inervat=o adevarustraight faceface mult si a facut si pe covor.stiu ca-l am de putin timp si nu se invata repede da nu stiu ce sa fac! va rog lasa-ti un sfathappyam auzit ca si ei fac la nisip e ade varat? >mersi:*fundita:scuzati categorialaughing

Răspuns Câştigător
| Georgiana98 a răspuns:

Si eu am bichon adevarul este e o rasa cam pretentioasa si se v-a invata dac atunci cand isi face nevoile pe covor sa il certi si sa il bati dar nu tare cu ziarul deoarece scoate un sunet(foşnait) care il v-a speria si se v-a invata.Catelusa mea a invatat cam pe la 2-3 luni acum are 8 luni. Funda?

3 răspunsuri:
| isauranick a răspuns:

Salut! in legatura cu catelushu atunci cand face pipi ia si il cearta bate-l si spune-i ca nu este voie... bine... nu fa militariebig grin si spala cu apa si otet acolo unde a facut ca sa iasa mirosul ca dk nu speli bine el se invata sa faca in casa si mai alea in locurile unde a mai facut si miroasehappysper sa iti fie de folos raspunsul meuhappy bafta bye byehappy

| BrownyBrown55 a răspuns:

Da, si eu am catel, fai o cutie cu nisip, sa scormoneasca...rolling on the floor

| FallenAngel_9312 a răspuns:

Si eu am un catel si il am tot de 2 luni si i-am pus niste ziare pe balcon si de fiecare data cand facea in casa il bateam putin cu un ziar sau ceva sa nu il doara prea tare (doar sa il sperie) si dupa il dadeam pe balcon si il lasam acolo, si de fiecare data cand vedeam ca ii vine sa faca pipi /caca ii puneam un ziar sub el si acum s-a obisnuit sa ceara pe balcon, dar inca nu a renuntat de tot la vechile obiceiuri (sa faca in casa ) dar dupa ce l-am scos afara de 3 ori pe zi nu a mai facut deloc in casa... Si daca nu merge asa poti sa ii iei niste nisip pentru pisici (merge si la caini )si cu timpu o sa faca acolo si ala se strange si mai usor si nici nu o sa miroasa (daca ai observat cat de groaznic miroase cand face in casa)
Ps: Daca doar il bati cu un ziar cand isi face nevoile pe covor sa stii ca exista riscul sa nu mai fie asa apropiat de tine si cum vede pe altcineva sa se duca la el/ea, trebuie cumva sa inteleaga de ce dai in el, si nici sa nu il bagi cu botu sa miroasa (adica, ca si cum l-ai certa si l-ai intreba iti place ce ai facut) pentru ca cel mai probabil va intelege ca trebuie sa il manance (crede-ma, chiar nu glumesc cainele meu asa a inteles si de abia l-am dezvatat )