| SalutCeFaceti a întrebat:

Am un caine Golden Retriever, corcit cu Ciobanesc Mioritic, de aproape 10 luni. Are in jur de 25 de kg. In general sta afara dar il tin si in casa. Are destul spatiu deoarece am curtea si casa destul de mari. Problema e ca iese mai rar in parc: Aproximativ 1 data pe saptamana sau la 2 saptamani. Interactioneaza mereu cu oamenii si e cel mai prietenos caine pe care l-am vazut. Problema e cand il scot in parc sau prin cartier cu lesa si da de alti caini. Parca nu mai stie cum sa se comporte. Vrea sa se apropie de cainele strain si o face, dar nu stie ce sa faca. Se uita la el, il miroase, dar mai ciudat, nu ca restul cainilor, sta foarte precaut, totusi, intr-un mod "dubios". De cele mai multe ori se obisnuieste cu cainii dar, uneori, cand celalalt caine nu vrea sa se imprieteneasca cu el, se poarta foarte straniu. Incepe sa se invarta, uneori il maraie dar nu sare pe el, da din labutele din fata si de multe ori, celalalt caine sare la el, intr-un fel, atunci cand nu e "chimie" intre ei, desi cainele meu nu face nimic (nu latra, nu maraie, nu se misca, doar se uita la el). Pana acum nu s-a intamplat nimic cu el dar, uneori, se comporta extrem de straniu in prezenta altor caini. Nu pot sa zic ca e agresiv, nici prietenos, nici curios. Vreau doar sa stiu daca fac ceva gresit legat de cresterea lui, de ce se comporta asa si cum as putea sa rezolv problema. Va rog sa fiti foarte atenti la fiecare detaliu din cele prezentate anterior. Multumesc anticipat! Tin sa mentionez ca atunci cand l-am luat, am facut-o de la un om care ni l-a vandut si a zis ca are 6 saptamani, dar ziua urmatoare a inceput sa vomite, sa se taraie si cand l-am dus la veterinar am aflat ca are infestatie cu ascaron (substanta secretata de limbrici, cand se dezvolta prea mult) si ca are 4 saptamani, nu 6, atunci avand 1.5 kg. Oricum, acum nu mai are aceste probleme, e sanatos. Multumesc din nou! Va rog sa scuzati categoria, dar e cea mai frecventata!

1 răspuns:
| gardin a răspuns:

Nu cred ca faci nimic gresit in legatura cu cresterea lui, e foarte bine ca ai curte unde poate sa stea, pur si simplu uneori caini reactioneaza diferit fata de alti