| CapDeCiuperca a întrebat:

Am un caine pitbull si i-am0us numele Marhs.Si nu stiu de dar de cate ori il strig e cam ametit., ori vine ori fuge nu inteleg.Si oamenii din parc cand se da Marsh la ei, oamenii il striga pe nume si el mai mult se apropiehappy Ce credeti despre asta?

9 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Schimba-i numele.

| ombladon a răspuns:

Pe cainele meu il cheama mars, de cate ori ii spun mars, vino incoace, el este intr-o miscare de du-te, vino...

| heiii a răspuns:

Doamne...ce nume oribil i ai pus! cred si eu ca este ametit! schimba i numele!

| dannyel86 a răspuns:

Vai de animal! Nu stiu cati ani are, dar cauta sa-l obisnuiesti cu alt nume (sau porecla). Am avut la bloc un catel care raspundea la trei porecle simultan, dar niciuna nu era atat de bulversanta pentru el, precum "Marsh".
Dupa parerea mea, tu chinui bietul animal. Se putea alege alt nume, care sa-i fie mai la indemana.

| mixxjim a răspuns:

In primul rand ca l-ai bulversat punandu-i numele de Marsh, pentru ca in general asta e comanda pentru "pleaca" - deci tu ce faci de fapt, il chemi sau il gonesti? si pentru ca nu intelege ce se vrea de la el face si el ce-i vine in mometul respectiv sau ce crede el ca se vrea de la el. in al doilea rand, aceasta rasa de caini e o rasa cu o personalitate foarte puternica (unii ar spune ca de fapt sunt prosti) si nu prea asculta de stapan, fac ce vor ei. se mai spune ca e singura rasa de caini care se repede la stapan. deci daca nu e foarte mare ca varsta ai putea usor-usor sa-i schimbi numele, sa-i pui unul clar, sa intelegea si el atunci cand strigi acel nume ca pe el il strigi happy

| CandyHearts a răspuns:

Sti ca oamenii zic marhs la caini in sensul "du-te,pleaca",nu? atunci de ce i-ai pus numele asa? acum serios, chiar esti figurahee hee saracul catel el crede ca oamenii il cheama la ei, dar de fapt il alunga, oricum trebuie sa ai mare grija cu el, fiindca pitbullii sunt agresivi, ai putea sa-i pui potnita atunci cand il duci la plimbare si ai scapat de probleme...

| 96SeB96 a răspuns:

Normal ca nu ar veni caine cand il strigi marhs ca si cum iai zice MARS, fa asta la un caine m aidanez si vezi cum reactioneaza. mai bine ii schimbi numele. happy

| Buburuza2306 a răspuns:

Fi calm cu el si mai ales ferm, nu-l privi in ochi, trateaza-l normal nu cu dragalasenii cand il chemi. Sper k ti-am fost de folos. Funda?

| aduu a răspuns:

Este comica treaba laughing.Nu am m.ai intalnit asa ceva pana acum.laughing Dar ai grija cu el e pitbull si e o rasa foarte periculoasa. Trebuie sa il obisnuiesti cu un alt nume cum ar fi :Terry, Max, Lord, Ricky(astea au fost si sunt numele cateilor mei, din pacate unii au murit. ) Ai grija cu Pitbull-ulwinking