| Aly359 a întrebat:

Ati citit ciresarii? V-au placut? eu le-as citi pentru ca le am pe toate 5 dar mi se par plictisitoare la inceput. Merita sa le citesc?

13 răspunsuri:
| just for me a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, presupun ca fiecare ca parerea sa.eu una le-am citit (nu am terminat tot vol 5 recunosc). cel mai tare e vol 2. intr-adevar, toate 5 sunt extrem de plictisitoare la inceput. pe langa faptul ca sunt scrise greu, la inceput o tin intr-o plictiseala continua. dupa vreo 2-3 capitole devin interesante.sunt carti de aventura dar sunt frumoase. mie nu prea mi-a placut vol 1 si 5. 2 este cel mai frumos si 3. in vol 4 actiunea se petrece iarna, e si acela frumos, dar are si parti plictisitoare. eu zic sa le citesti, si faza cu referatele, de ce ar mai exista carti daca exista referate>?laughing daca vrei sa vezi ideea citeste referatele, daca vrei sa traiesti ce citesti, lectureaza cartile complet.

| Malvie a răspuns:

Da, merita sa le citesti. La inceput intr-adevar e foarte plictisitoare deoarece se prezinta personajele etc. Dar dupa incepe sa fie foarte frumoasa.

| Dragosgan a răspuns:

Merita.

| Buttercup30 a răspuns:

Daa, eu le-am citit pe toate.Si intr-adevar sunt plictisitoare la inceput dar clar merita citite! Sunt printre cartile mele preferate.Mai les volumul 4 love struckbatting eyelashes

| SkittlesS a răspuns:

Merita credema ! nu mai trebuie sa le citesti poti citi rezumatele mele la fiecare volum:

1)Acesta îl convinge pe tatăl lui Tic să-l lase în expediţie.Tic se hotărăşte să le facă o surpriză prietenilor săi, cireşarii întâlnindu-se cu ei pe drum. Peste câteva zile cireşarii îşi fac bagajele şi pleacă spre Peştera Neagră.

Tic are un câine pe nume Ţombi.Copilul îşi ia câinele şi pleacă imediat pe urma cireşarilor.Spre seară cireşarii ajung la gura peşterii cu bine,însă Tic s-a rătăcit cu Ţombi într-o pădure.Cu puţin noroc Tic a fost găsit de Ursu.Sora lui Tic, Maria s-a bucurat foarte mult când l-a văzut pe fratele ei.

Dimineaţa,cireşarii se împart în două grupe.Prima grupă era alcătuită din Ionel,Victor,Maria şi Tic care urma să intre în peşteră,iar a doua grupă era alcătuită din Ursu,Lucia şi Dan care trebuie să urce pe coama peşterii.Dacă s-ar întâmpla ceva a doua grupă trebuie să ceară ajutor oamenilor de la o cabană de lângă peşteră.

Aşa că prima grupă a intrat în peşteră cu trei lanterne şi aparetele aduse de Ionel cu care să poată comunica cu cei de afară.Ajunşi într-un salon toţi cei din peşteră au rămas uimiţi de frumuseţea stalagmitelor şi a stalactitelor.La primul lac din peşteră cireşarii au făcut o luntre cu care au trecut toate lacurile pe care le-au întâlnit.

După harta veche,peştera se termină la al treilea lac,dar Victor se încăpăţânează şi vrea să vadă dacă peştera nu continuă după lac.Victor se urcă în luntre,şi pleacă spre capătul peşterii.Acolo el găseşte o nouă peşteră şi îi duce pe toţi în acea peşteră, dar când a trecut Tic,Victor l-a luat pe copil dar luntrea şi Ţombi au căzut într-o cascadă.Tic a suferit foarte mult findcă l-a pierdut pe Ţombi.

Cei trei cireşari aflaţi pe un deal deasupra peşterii sunt îngrijoraţi deoarece nu au primit nici un mesaj de la ceilalţi cireşari.A doua grupă au început să exploreze noua peşteră şi şi-au dat seama că în peşteră au mai trecut doi oameni.Tic s-a băgat într-o crăpătură şi a găsit barca de cauciuc a vânătorului Petrăchescu din satul lui.

Peste câteva ore,Ionel a fost răpit de cei doi oameni care au trecut prin peşteră.Era chiar Petrăchescu şi un bărbos.Aceştia l-au bătut pe Ionel,dar copilul a scăpat de cei doi oameni prefăcându-se că şi-a rupt piciorul.Ionel a fost găsit de cireşarii din peşteră.El le-a spus că unul din oameni este Petrăchescu şi că era înarmat şi periculos.

Cireşarii au ajuns în sfârşit la capătul peşterii,dar drumul era blocat.Ei s-au pregătit pentru a-l înfrunta pe Petrăchescu.Din fericire Ursu a ajuns înaintea vânătorului şi i-a tras pe Ionel,Maria şi Tic deasupra peşterii unde erau salvaţi.Victor nu a mai avut timp să fie tras de Ursu deasupra peşterii,aşa că s-a ascuns într-o scobitură din pereţii peşterii pentru că venea Petrăchescu.

Vânătorul l-a văzut pe Victor şi a tras câteva focuri de armă spre el. Petrăchescu şi-a dat seama că el avea gloanţe oarbe în pistol aşa că a fugit înăuntru în peşteră pentru a se salva.Victor nu a păţit nimic aşa că toţi cireşarii au fost salvaţi.

Petrăchescu şi bărbosul au fost prinşi se către oameni şi băgaţi la puşcărie.Ţombi a fost găsit de nişte colegi de şcoală ale cireşarilor pe nume Sergiu şi Pompilică.Povestea cireşarilor în Peştera Neagră a fost povestită în toată ţara.

2)El s-a hotărât s-o privească de mai aproape,dar fata l-a observat aşa că Tic a renunţat la planul său.Copilul a poreclit-o „fata în alb".Tic a aflat că pe fata în alb o cheamă Laura şi că ea se află în vacanţă la bunica ei care este foarte severă.

Ursu se pregătea pentru un meci foarte important de box.El se antrena foarte mult.Din fericire Ursu a câştigat meciul dar foarte greu.La meci,Tic a văzut-o pe Laura pentru ultima dată fiindcă ea a dispărut imediat după meci.
Cireşarii au aflat că fata în alb a fost răpită de trei oameni şi a fost dusă în Castelul Vulturilor.Acolo ea a fost închisă într-o încăpere.

Cireşarii nu ştiau unde se află castelul.Ei credeau că acest castel se află la nişte ruine din apropierea oraşului,aşa că au început căutările.Ei n-au găsit castelul la ruine,în schimb au găsit un document.vechi de mai bine de trei sute de ani.Ei au descifrat documentul care era scris în alfabetul chirilic.Cu ajutorul lui Victor care s-a întors din Austria,cireşarii au aflat că drumul spre castel le va fi arătat de un pom strâmb de pe o colină din oraşul Şoimeni.

Ziua următoare ei au pornit spre Şoimeni.Ajunşi acolo ei au găsit în locul pomului o biserică construită exact după forma pomului.Ei s-au luat după umbra lăsată de biserică.Cireşarii au căutat gaura unde putea fi ascunsă intrarea în castel şi au găsit-o într-un munte.Ei au intrat în gaură şi au descoperit un tunel care ducea spre castel.

Însă tunelul avea o grămadă de capcane,dar cireşarii au scăpat cu bine. Ajunşi la capătul tunelului cireşarii au descoperit Castelul Vulturilor.După ce le-au trecut emoţiile ei au intrat în castel unde au descoperit o încăpere care avea pe pereţi tot felul de arme decorate cu pietre preţioase.După mai multe căutări ei au găsit două tunele diferite care duceau spre inima castelului.Tic a intrat în primul iar Victor a intrat în al doilea.

La capătul tunelului în care a intrat Victor a găsit încăperea în care se afla fata în alb.El a scos-o din încăpere şi a vrut s-o ducă la ceilalţi cireşari dar Victor şi Laura au căzut într-o capcană.Când Tic a ajuns la capătul tunelului în care a intrat a descoperit încăperea în care se aflau cei trei oameni.Aceştia l-au prins pe Tic şi l-au ţinut legat crezând că este un hoţ.

Victor şi Laura au fost salvaţi de Ursu.Cei trei oameni au aflat de la Tic că mai sunt şi alţi copii cu el.Întâlnindu-se cu ei,cireşarii le-au arătat celor trei oameni unde se află comoara.Tic a fost eliberat de căutătorii de comori aşa că toţi s-au întors fericiţi acasă

3)Este din nou vacanţa de vară.Toţi copiii sunt fericiţi fiindcă vacanţa mare a sosit.Fiecare cireşar este la casa lui.Verişoara lui Dan,Ioana i-a invitat pe cireşari să-şi petreacă vacanţa la bunica ei.Singurul bucuros de acestă propunere era Tic.Ceilalţi cireşari nici nu voiau să audă de această propunere.

Maria trebuie să vină şi ea la bunica Ioanei deoarece nu poate să-l lase singur pe frăţiorul ei,Tic,într-un oraş străin fiindcă băiatul se poate pierde sau i se poate întâmpla ceva.

Cei trei cireşari împreună cu verişoara lui Dan,Ioana au plecat spre oraşul „D" care era foarte renumit pentru bâlciul său care se ţine o dată pe an. Acolo,cireşarii au întâlnit-o pe bunica Ioanei care era foarte severă,ca o profesoară.Copiii trebuie să fie prezenţi la ora fixă la masă.Dacă nu vor fi prezenţi ei vor fi certaţi de bunica Ioanei.

Prima zi,cireşarii au plecat împreună cu Ioana la renumitul bâlci.Acolo ei au văzut tot felul de culori şi de lumini.Tic s-a ataşat foarte mult de un joc numit „Roata norocului" unde trebuie împinsă o şipcă.La orice număr la care se opreşte şipca este un premiu.Tic a tras de foarte multe ori dar nu a câştigat decât lulele negăurite şi iepuraşi din gips.El şi-a dat seama că proprietarul „Roţii norocului" trişează.

A doua zi,bunica Ioanei i-a dus pe copii la muzeul din oraş.Tic s-a despărţit de ceilalţi şi s-a dus într-o încăpere unde a văzut nişte statui foarte valoroase numite „tanagrale".Bunica Ioanei,Ioana şi cireşarii nu au mai putut vedea tanagralele deoarece acestea au fost furate.Cei trei cireşari se confruntau din nou cu o aventură.Ei i-au chemat şi pe ceilalţi cireşari: Victor,Ionel,Lucia şi Ursu.

Tic le-a arătat tuturor cireşarilor bâlciul din oraş.Unii dintre copii au şi jucat la „Roata norocului" dar n-au câştigat nimic deosebit.Tic vrea cu orice preţ statuia lui Fradaburidi.Copilul şi-a făcut un plan ca să fure statuia dar n-a spus nimănui.

În timp ce se plimba prin parc,Tic a văzut într-o grădină ceva strălucitor,dar nu erau decât nişte cărămizi şi o păpuşă.Într-o zi,cireşarii s-au dus la circ unde au cunoscut un tânăr atlet.Un echilibrist pe nume Torenzo l-a provocat pe Ursu la luptă.Ursu a acceptat provocarea şi l-a învins cu greu pe Torenzo.

Într-o zi,cireşarii au aflat şmecheria pe care o folosea proprietarul „Roţii norocului".Ei trebuiau să întoarcă cuiele de pe şipcă în sens opus.Victor i-a oferit acest serviciu lui Ursu.Tic era foarte fericit fiindcă putea câştiga statuia lui Fradaburidi pe drept.

A doua zi cireşarii s-au dus în bâlci,iar Ursu a întors foarte rapid cuiele în sens opus.Cireşarii au început să joace la „Roata norocului" şi au câştigat premii foarte frumoase şi scumpe.Proprietarul „Roţii norocului" era foarte nervos fiindcă cireşarii au câştigat toate premiile de valoare.
Tic era foarte mâhnit deoarece nu a putut câştiga statuia lui Fradaburidi. Copilul a furat statuia cu ajutorul unui lasou.Fiind foarte inteligent,Victor a doscoperit în ultimul moment unde se găseau tanagralele.Ele erau chiar în premile câştigate de cireşari.Astfel enigma tanagralelor a fost descoperită.

4)La un concurs de schi,Maria a ieşit pe primul loc.Victor ar fi trebuit să câştige concursul,dar a fost lovit cu un bulgăr de un copil şi şi-a pierdut echilibrul.Într-o zi,Dan a fost prins şi a fost ţinut de către nişte copii deoarece a spus că este un cireşar adevărat.După câteva ore,Dan a fost salvat de către Ursu.

Fiindcă era foarte periculos,cireşarii s-au hotărât să plece într-un oraş pe nume Mitiş.Ei l-au întrebat pe un cabanier pe unde trebuie să meargă ca să ajungă în oraş.Acesta le-a arătat pe o hartă drumul pe unde trebuie să o ia.Pentru a ajunge în oraş ei trebuie să trecă într-un loc foarte periculos numit Şaua Mare. Cireşarii au plecat spre Mitiş.

Când ajung într-o vale,pe cireşari îi prinde un viscol foarte puternic determinându-i pe cireşari să se adăpostească în zona unei stâne părăsite. Ei erau urmăriţi de o haită de lupi.Toţi din cei şapte copii erau foarte speriaţi.La uşă a rămas de pândă Ursu.Ceilalţi cireşari s-au culcat fiindcă erau foarte obosiţi.

Dimineaţa,Victor la văzut pe Ursu mort de oboseală deoarece s-a luptat cu lupii.El i-a tăiat piciorul unuia din lupi.Cireşarii s-au hotărât să plece din adăpostul bântuit de lupi.Dar înainte de a pleca ei i-au omorât pe lupi.Cireşarii nu mai puteau ajunge la Mitiş din cauza viscolului,aşa că s-au hotărât să ajungă la cabana „Izvoarele".

Mergând pe o potecă,Victor a descoperit un tunel prin care cireşarii au ajuns la o cabană numită „Coştila".Ei au găsit acolo locuri în care să doarmă şi saltele cu care au aprins un foc.Cercetând cabana,Victor a descoperit în vârful unui munte cabana mult căutată: „Izvoarele".Ursu şi Victor s-au hotărât să se ducă la cabană să dea un telefon pentru a chema ajutoare.

În cabană se aflau trei oameni: cabanierul numit Paul Bălan,Liviu Iordan şi Ion Petric.Aceştia s-au purtat foarte urât cu cei doi cireşari.Ursu a văzut că firul telefonului este tăiat aşa că nu a mai insistat să ceară ajutoare. Victor şi Ursu s-au ales doar cu patru saltele pentru foc.

Tic s-a hotărât să se ducă la cealaltă cabană şi să fure ceva mâncare deoarece cireşarii nu mai aveau ce să mănânce.Ajuns la cabană,Tic nu a intrat înăuntru,ci a intrat în magazie.Acolo a găsit foarte multă mâncare şi băuturi. Copilul a furat împreună cu Ţombi tot ce au găsit.Cireşarii de la cabană s-au bucurat foarte mult fiindcă aveau ce să mănânce,dar ştiau că cei trei oameni se vor întoarce şi se vor răzbuna.

Oamenii de la cabană s-au hotărât să se răzbune pe cireşari.Liviu Iordache avea un pistol cu care putea să omoare pe oricine.Cireşarii s-au pregătit pentru atac foarte mult.În timpul atacului cei trei oameni au luat ostatic pe Tic, dar Ursu l-a salvat pe copil.Oamenii au fost bătuţi foarte tare de Ursu până au sosit ajutoarele.

5)Vacanta de vara este pe sfârsite.În afara de Ionel,toti ciresarii se
afla în orasul lor natal.Ionel îsi petrece sfârsitul de vacanta
împreuna cu parintii lui la Marea Neagra.Acolo el a întâlnit un om
batrân pe nume mos Eftimie care i-a istorisit multe întâmplari despre
pescari.

Cel mai mult l-a fascinat pe Ionel întâmplarea despre niste pescari pe
care i-a prins o vijelie în mijlocul marii si care au naufragiat
într-un banc de nisip în apropierea malului.Baiatul a mai aflat ca un
supravietuitor al acelei tragedii traieste si acum în Delta Dunarii.

Ionel a fost lasat de parinti sa plece în Delta Dunarii pentru a-l
gasi pe supravietuitorul naufragiului.Ajuns în delta,baiatul l-a gasit
pe pescar cu care a discutat ore în sir.Pescarul l-a invitat pe Ionel
sa faca o plimbare cu barca în delta.Acolo,baiatul a vazut doua
coloane de marmura extraordinar de frumoase.

Ionel a presupus ca în acea zona se afla un palat.Cu ocazia acestei
descoperiri,baiatul le-a trimis o telegrama celorlalti ciresari pentru
a veni pe litoral.Toti ciresarii si-au facut bagajele pentru a pleca
pe litoral în afara de Tic care credea ca este o farsa.Din aceasta
cauza,Tic a ramas acasa iar ceilalti ciresari au plecat la Marea
Neagra.

Ajunsi acolo,ciresarii nu l-au gasit pe Ionel asa ca si-au instalat
corturile într-un loc numit "La ochiuri".Ionel le-a mai trimis o
telegrama foarte importanta ciresarilor dar acestia se aflau deja pe
lioral.Însa,Tic a gasit telegrama la Victor acasa asa ca s-a hotarât
sa mearga si el pe litoral.

Ionel i-a gasit în cele din urma pe ciresari.Acesta le-a povestit
descoperirea pe care a facut-o.Dupa ce Ionel le-a istorisit
întâmplarea,ciresarii credeau ca exista un palat pe care l-au numit
"Palatul de clestar".Dimineata urmatoare a sosit si Tic "La
ochiuri".Ciresarii s-au împartit în trei grupe pentru a descoperi
palatul: Ursu si Tic se duc la Valurele pentru a-l gasi pe un pescar
pe nume mos Albu,iar Victor si Ionel se duc la Dunarel pentru a-l gasi
pe mos Eftimie,iar Dan,Maria si Lucia ramân la corturi.

Ajunsi la Valurele,Ursu si Tic afla ca mos Albu se afla la Dunarel.Tot
la Valurele Ursu l-a salvat pe Tic dintr-un vârtej din Dunare.Victor
si Ionel afla ca mos Eftimie se afla la Valurele.Ursu si Tic se
întâlnesc în cele din urma cu Victor si Ionel.Cei patru ciresari
pleaca împreuna si discuta cu mos Albu si cu mos Eftimie.Ei afla ca
naufragiul a avut loc într-o zona numita "Gorganul".

Cei patru ciresari se întâlnesc cu ceilalti ciresari si pleaca spre
Gorgan. Ajunsi acolo ei îsi monteaza corturile pe o duna de nisip.Tic
observa ca în cealata parte a dunei de nisip se afla un cort strain.În
cort nu locuia decât un om. Ciresarii se împart din nou în grupe si se
pregatesc sa faca niste scufundari pentru a gasi corabia
naufragiata.Ciresarii pun în fiecare loc cercetat niste geamanduri
pentru a nu cerceta de mai multe ori acel loc.

Ziua urmatoare apare si Laura împreuna cu un prichindel.Împreuna cu
noii veniti,ciresarii descopera corabia si niste pietre pe care era
scris un nume grec "Sofocles".Victor si Laura se duc la un muzeu din
Histria si afla ca pietrele arata viata unui zeu grec pe nume
"Agathocles".Victor si Laura se întorc la corturi fara nici un
rezultat.

Ursu face o gaura în corabie si intra sa cerceteze corabia dar nu
gaseste decât o placa de marmura pe care erau inscriptionate niste
litere.El nu apuca sa le copieze pe o foaie deoarece a început o
vijelie si marea era foarte agitata. Deoarece vijelia nu s-a
oprit,într-o seara Ursu s-a enervat si a intrat în apa pentru a copia
literele de pe placa de marmura.

Ursu s-a întors la corturi cu placa de marmura pe care scria: "PO
NASO".

Caracterizarea personajelor:LAURA
Laura sau "fata în alb", devenita in final "castelana" ,este "o fata bruneta ,cu parul scurt, ondulat, îmbracata într-o rochie foarte alba", însusiri fizice si elemente de vestimentatie prezentate direct prin descriere. Gesturile ei releva o fire sensibila si visatoare , ceea ce-l face pe Tic s-o compare cu soara sa, Maria.

Aceeasi fire visatoare si sensibila o releva si scrisoarea lasata bunicii, dar si cea trimisa Ciresarilor, care pune în lumina si dorinta ei de apropiere sufleteasca fata de acestia.E stapanita si de acea curiozitate specifica varstei, de dorinta de a cunoaste cât mai mult, ceea ce va duce la descoperirea documentului pe care-l descifreaza cu usurinta datorita inteligentei si intuitiei cu care este înzestrata.

Ea este însa si orgolioasa, afisând initial fata de Ciresari , fata de Tic si Dan , o atitudine de superioritate atat prin remarcile facute, cât si prin scrisoarea ce le-o trimite celor doi.Se dovedeste la fel de distanta si fata de Maria cu ocazia vizitei acesteia .Întâlnirea cu Victor si dialogul cu el în momentul salvarii ei evidentiaza însa un suflet cald si afectuos.

În acelasi moment al întâlnirii , fata în fata cuVictor privirile ei erau speriate, dar cu luciri, semn al sentimentelor de iubire ce—i încolteau în suflet. Laura , premianta unor concursuri literare, sensibila si visatoare este o prezenta aprope ireala, amestec de mister si de fascinatie.

VICTOR
Victor este conducatorul grupului, premiantul chibzuit si matur. El este capul limpede, care, prin tenacitate si inteligenta, rezolva situatiile cele mai dificile. Astfel, el este cel care împreuna cu Ursu, dezleaga cheia documentului gasit.

Totodata, el conduce întreaga expeditie si cu mult curaj îsi asuma riscul de a o salva pe Laura. În momentul când o vede pe fata avea „ o fata bronzata cu priviri adâmci, cu întrebari în sprâncene, cu trasaturi aproape barbatesti", iar privirile lui devenisera „surprinse, uimite, stralucitoare".

Volumul meu favorit este nr 3 imi place foarte mult

Sper ca te-am ajutat

pup la tne kiss

Apropo sooper poja

StupiDream

Poti sa le citesti asa si vei intelege tot fara sa citesti cartile lungi

Si daca vrei sa le citesti merita sunt cool poti sa le citesti aici rezumatele si sa citesti mai in amanunt cartile

Pa pa

:X

| Oanaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns (pentru SkittlesS):

Sunt super bunee rezumatele tale! Ma va ajuta extrem de mult! :* happy

| PreetyGirl a răspuns:

Am citit vol1 putin din el si m-am plikti pentru. ca nu sunt pasionata de citit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da merita! La inceput si mie mi s-au parut plictisitoare, dar pe urma vei descoperi multe aventuri si nu vei mai putea lasa cartea din mana! Lectura placuta!

| Iridinvest a răspuns:

Ca la fiecare carte, inceputul e naspa
dar acum am dat de firul ei si intarzii la masa, ma culc tarziu.e misto cartea.da' am o propunere: mergem si noi in pestera neagra?

| aninim2012 a răspuns:

Am ajuns deja la volumul 3 si mi se pare foarte interesanta. Intradevar prima parte din vol.1 E plictisitoare dar dupa ce treci de ea incepe sa devina foarte captivanta. Mie imi place mult. Chiar merita sa le citesti.

| SupraDozăăDeVise a răspuns:

Da! Merită! Sunt foarte frumoase!

| paatriiciiaa a răspuns:

Eu am citit volumul 1.Acum sunt la 2 si e super misto.Si eu la inceput ma plictiseam, dar dupa nu-mi mai venea sa las cartea din mana de captivata ce eram!