| 2AN7 a întrebat:

Bunã, sigur nu stiti dar sunt un iubitor rãu de animale! Am un amstaff de 5 luni care este deja foarte mare, un Saint Bernader tot pui ♥ si vreau sã imi iau un Labrador! Intrebarea mea este : Se meritã un labrador? Adicã dacã puteti sã imi spuneti ceva special la ei ati fi perfecti! ♥ Stiu cã sunt "cei mai buni prieteni ai omului", am vãzut cazuri de caini labradori care ajutã oameni cu dezabilitãti, ceea ce mã face super-mega-fericit! Dacã vã intrebati cum de pot tine un Amstaff si un Saint Bernader in aceeasi curte e simplu, tine totul de dresaj + cã asta conteazã foarte mult, se cunosc de cand aveau 2 luni fiecare!

7 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Da,merita. Labradorul se afla printre rasele mele preferate. Singura problema o s-o ai la maturitate cu amstaff-ul, mai ales daca e mascul. Nu ai garantia ca daca acum se inteleg asa va fi si mai tarziu. Cunosc un baiat care are o femela si un mascul de la 2 luni, s-a ocupat de ei de cand era mic, iar acum nu are incredere sa-i lase impreuna nesupraviegiati, asa ca ai grija cu amstaff-ul.

p.s. ce vrei sa zici cu "deja foarte mare"? amstaff-ul e de talie medie, iar la 5 luni nu e mare deloc, sa spui asta la 9 luni, nu la 5. are pedigree?
eu am o amstaffita cu pedigree si e o rasa deosebita!

| 2AN7 explică (pentru RedNose):

Stiu, e o rasã deosebitã, este foarte desptept si foarte curajos. Avand in vedere cã am iesit la plimbare cu el si un caine matur in toatã regula dar de rasã mica presupun ( nu era foarte mare ) si a inceput sã latre la mine, si el a inceput sã "se ia in gurã cu el " laughing Asta m-a fãcut mandru, gen : This is my boy! ♥ laughing))! B-|

| RedNose a răspuns (pentru 2AN7):

laughing cum am spus, cu masculii e mai greu... a mea inca are impresia ca atunci cand maraie un caine la ea vrea sa se joacelaughing)

| RedNose a răspuns:

P.s. 2 fa-ti cont pe www.amstaffromania.ro si deschide un topic amstaff-ului cu poze si detalii despre el. chiar sunt curioasa sa-l vad. sa-ti traiasca ambii catei!

| viotedy a răspuns:

Vrei cate unul din fiecare rasa? Daca sunt toti masculi sa nu ai surprize, adica sa se bata.Labradorul e mai de casa, ca sa zic asa. Daca-l iei acum cat sunt pui toti s-ar putea sa convietuiasca bine.

| Kriss96 a răspuns:

Labradorul este un caine iubitor intr-adevar. Dar este si un caine foarte inteligent. Una din cele mai inteligente rase. De asta ajuta oamenii cu dizabilitati. E nevoie de un caine extrem de istet pentru un astfel de "job".

| ThePrincessOfTheDark a răspuns:

Labradorul se va intelege cu ceilalti. Are o fire foarte sociabila, dar, de preferabil sa nu fie mascul. Masculul labrador va dori sa fie dominant(si se poate termina urat). Femela, e mai posesiva in legatura cu stapanul. Nu ii va placea daca le acorzi mai multa atentie celorlalti. Labradorii sunt caini excelenti, din toate punctele de vedere. Sunt sociabili, fideli, usor de dresat, dragastosi, rabdatori. poate fi dresat chiar si pentru paza, desi nu e scopul lui numarul unu. Un labrador va cauta mereu atentie si afectiune de la stapan.