| wolfman22 a întrebat:

am o intrebare daca eu am o catea Labrador golden retriver

rasa pura,fara pedigree,insa este campioana la juniori,si o dau la monta cu un caMpion, rasa pura si care are si pedigree, puii ies cu pedigree?

Răspuns Câştigător
| DjCiprianAlexandru a răspuns:

Pedigree-ul reprezinta actul care atesta in primul rand faptul ca animalul este de "rasa pura" si, il al doilea rand, ca are o genealogie care atesta faptul ca provine din linii sigure din punct de vedere al rasei respective. Pedigree-ul este eliberat de Cartea de Origine Romana(COR) din cadrul Asociatiei Chinologice din Romania. Pedigree-ul unui pui se obtine de catre proprietarul femelei care l-a nascut. La aproximativ 2-3 saptamani de la momentul fatarii, crescatorul masculului completeaza o "Declaratie de monta-fatare" in care sunt trecute numele, data nasterii, palmaresul mamei si tatalui, data montei, a nasterii puilor, numarul puilor si numele lor si compensatia pe care stapanul masculului o va primi. Cel care cumpara cainele va primi din partea crescatorului o adeverinta cu care se va przenta la Asociatia Chinologica teritoriala de unde isi va primi pedigree-ul. In momentul in care acesta va primi acest act, puiului i se va implementa un microcip sau, in functie de cum doreste stapanul, poate fi tatuat in ureche sau in pliul inghinal.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| wolfman22 explică (pentru DjCiprianAlexandru):

Puii vor avea pedigree? Adica eu voi putea mege cu ei la competiti!?
Eu tot nu am inteles! Femela este de rasa pura si campioana la juniori iar masculul are pedigree.este de rasa pura.si este si campion ...atunci puii ce vor fii?

2 răspunsuri:
| DiaMarB a răspuns:

Nu- asta se intimpla numai daca catelusa ta va obtine dreptul de monta.
http://www.romaniaboxerclub.ro/index.php?id=203