| wolfman22 a întrebat:

am o intrebare daca eu am o catea Labrador golden retriver
rasa pura, fara pedigree, insa este campioana la juniori, si o dau la monta cu un caMpion, rasa pura si care are si pedigree, puii ies cu pedigree?

Puii vor avea pedigree? Adica eu voi putea mege cu ei la competiti!?

Eu tot nu am inteles! Femela este de rasa pura si campioana la juniori iar masculul are pedigree.este de rasa pura.si este si campion ...atunci puii ce vor fii?
Dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| ioana100 a răspuns:

Un catel care este "rasa pura" este doar cel cu pedigree.Nu are cum sa fie campioana la juniori,nici nu exista acest titlu,pe langa acest fapt, ca un caine sa fie campion, trebuie sa aiba ai multe titluri C.A.C, respectiv C.A.I.B, care se obtin prin concursurile canine.Participarea la acestea se face numai pe baza actului de origine.
Posibil sa fie o neintelegere. Exista mai multe titluri de campioni, care constau in functie de varsta si experienta cainelui.Actul de origine poate fi eliberat numai sub cotizatia ACR, daca nu deti acest act, nu poti pretinde ca ai un caine de rasa pura, respectiv "campioana" la o anumita grupa.Este mai complicat decat pare, pentru a impereche doi caini cu pedigree, trebuie sa obti un drept de monta, pe urma caruia sa scoti pedigree-urile.Stapanul unui caine "campion", ar trebui sa caute femela pe masura sa. Daca doresti neaparat pui, poti imperechea cu un exemplar fara pedigree.

| wolfman22 explică (pentru ioana100):

Mersi! eu nu stiam sigur...ce titlu are!?

1 răspuns: