| Cutiepie13 a întrebat:

Am si eu o intrebare. DE CE APROAPE TOATA LUMEA IUBESTE PITBULLII? Eu personal nu am nimic cu aceasta rasa, dar absolut toti oamenii care isi doresc sa aiba caine vor un Pitbull. Din cate inteleg sunt caini energici, care au nevoie de o educatie buna si stricta si de dresaj din greu sa sa ii poti stapani. Sunt agresivi cu alte animale (ceea ce e extrem de dureros pentru mine, pentru ca eu iubesc animalele). Da, ok, sunt blanzi cu copiii si ingaduitori, dar sunt atatea rase de caini care sunt asa, si care pe deasupra sunt si mai frumoase. Nu intelegeti gresit, nu ma intereseaza atat de mult aspectul, problema e ca mie personal mi-ar fi frica sa tin un pitbull in casa si mai ales sa il dresez, pentru ca poate nu o fac bine, si mai apoi sa il scot afara si sa atace persoane/alti caini. Doar n-au fost atatea cazuri in care stapanii pittbullilor i-au asmutit asupra altor fiinte mai slabe si mai neajutorate ca ei, din simpla distractie? Cum sa iti placa si sa-ti doresti asa ceva? Stiu ca suna ciudat, dar n-am vazut astfel de intamplari decat cu detinatorii de pitbulli. Stapanii altor rase de caini nu fac asa ceva. Poate acesti caini nu au nicio vina, dar am observat ca absolut toate persoanele care iubesc aceasta rasa de caini sunt rele. Poate ma insel, dar a devenit o regula. Sper ca am fost coerenta si ati inteles cat de cat ce vreau sa zic. Astept niste lamuriri, va rog.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cunosc o groaza de stapani de caini si iubitori de caini nu am auzit pe nimeni sa vrea pitbull. Iesi in parc, ai sa vezi cu zecile oameni care isi plimba cainele, probabil nu ai sa vezi niciun pitbull.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Eu cel mai mult am vazut jucarii de catelusi. laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Sunt unele persoane care vor sa aiba caini de astia mai puternici, de paza, chiar daca nu au ce pazi laughing. Mie mi-ar placea un caine mai bland laughing, vorba ta, sa nu imi fie frica sa il tin in casa, dar cred ca acesti caini sunt mai agresivi, deoarece sunt invatati de mici, daca nu ii inveti, nu cred ca devin rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cainii puternici sunt pentru oamenii puternici.
nu oricine poate stapani un astfel de animal, este si asta o emblema a barbatiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atatea ineptii la ordinea zilei.
Cainii puternici sunt pentru oameni solizi, care-i pot tine in frau, ca nu vrei o aschimodie sa tina ditai mai dulaul ca sa arate ce barbat adevarat e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu: "Cainii puternici sunt pentru oamenii puternici."

Tu: "Cainii puternici sunt pentru oameni solizi."

unde e ineptia?

| Helpmeforfree a răspuns:

Buna.
Iti voi da un raspuns cat pot eu de scurt:
Cateii pitbull,amstaff,cane corso,mastiff tibetan (rtc)sunt caini cu potential agresiv,considerati caini periculosi si greu de stapanit, de aceea isi achizitioneaza oamenii astfel de caini, ca, vezi Doamne"Am pitbull si il pot stapanii".

Nu sunt caini chiar atat de agresivi, sa stii.Sunt caini ca oricare altii, orice caine are nevoie de dresaj, si ei nu fac nimic rau, in mintea lor, ci doar isi asculta stapanii.Pentru el/ea este ca o comanda de tip"sezi".

Nu ai vazut stii de ce? Nu pentru ca nu s-a intamplat acest lucru cu alti caini,(am vazut cazuri si cu chihuahua, bichon etc)ci pentru ca posturile de televiziune isi doresc asta.

Da, sunt caini cu potential agresiv, si au o muscatura super puternica.Insa am vazut pitbulli mai blanzi decat bichonii.

Nici eu nu sunt adepta acestei rase, dar as tine una, deoarece este un caine super dragut.

De asemenea nu sunt de acord cu cuparea urechilor si cotodonomia(taierea cozii)la aceste rase.

Alte intrebari despre animale? iti raspuns.

| Helpmeforfree a răspuns:

Nu ai de ce sa iti fie frica, sunt caini blanzi.

Daca inveti un chihuahua sa muste, te va musca si ala.Eu as alege sa ma duc pe langa o "haita"de pitt si staff decat pe langa doi sau trei chihuahua

| dayly5991 a răspuns:

Un câine îl ai cum îl inveti.Nu e musai agresiv daca e pitbull sau amstaff.Depinde cum îl educi

| Lupoiudenisa a răspuns:

Sti de ce oamenilor le place rasa pitbull nu sunt neaparat oameni rai, dar multe familii din strainate isi doresc un asfel de caine nu din motivele pe care le-ai zis tu si din motivul pentru ca le place aceasta rasa.