| veronique122003 a întrebat:

Am un papagal Micul Alexandru cumparat recent de cateva zile. Azi i-am preparat o mancarica astfel: am luat un mar mic si un morcov mic si le-am spalat. Am luat jumatate de mar si jumatate de morcov si le-am taiat in cubulete mici. Apoi le-am amestecat cu rondele de banane si cu o mana de mix de seminte special pentru ei. Am pus cateva linguri de astfel de mancare preparata de mine in recipientul lui de mancare dupa care i l-am pus in colivie. Prima oara a luat cateva guri iar apoi nu a mai mancat. Credeti ca e in regula ce am facut? E posibil sa se strice la burtica da la fructe?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Sper ca ai curatat morcovul de "prima coaja".
Marul trebuie dat cu rezerva, deoarece este acid si poate provoca diaree ( dar asta daca papagalul mananca foarte mult mar).
Banane, mandarine, ananas proaspat (nu din conserva), pere, piersici, pepene galben, kiwi, fructe de padure - aceste fructe sunt bune pentru papagali
Morcovi, cartofi, cartofi dulci, salata, spanac, patrunjel, broccoli, andive, varza creata, varza de bruxelles, porumb fiert – toate proaspete si spalate bine cu apa sunt bune pentru papagali.
Banuiesc ca papagalul tau nu a mai mancat pentru ca nu ii place, sau nu a dat inca de gust.

| veronique122003 explică (pentru LaLaura):

Buna! Da, am curatat morcovul de prima coaja si de indata ce a dat de gust a inceput sa infulece din plin. Cred ca i-a placut. Oricum dupa jumatate de ora am aruncat ce mai ramasese pentru ca imi era frica sa nu faca diaree de la mar+ marul incepuse sa se oxideze si nu vreau sa se adune bacterii. Cum am spus am aruncat ce ramasese( nu foarte mult) si am spalat bine recipientul, l-am sters si l-am pus la loc. Mersi ca mi-ai spus fructele si legumele buna!

| LaLaura a răspuns (pentru veronique122003):

Nu ai pentru ce. Fructele si legumele nu trebuie sa stea mai mult de 4-5 ore daca nu le mananca, cum ai spus si tu se oxideaza, sau se umpla de bacterii.

6 răspunsuri:
| antonia15022005 a răspuns:

Nu. e ok darezultate spun sa îi cumperi mâncare speciala sau fructe uscate

| byancagabriela a răspuns:

Papagalii, ca orice animal, au nevoie de o dieta cat mai diversificata formata din seminte, cereale, fructe si legume, dar si calciu. E bine ce ai facut dai si niste frunze de conopida, varza, ocazional un ou fiert dar numai albusul. Sa nu ii dai niciodata ceva ca ustroiul, ceapa, lapte, branza, ciocolata. Papagali sunt foarte pofticiosi si curiosi si se plictisesc repede de ce au descoperit. Cred ca asta e cauza.
Sper sa te fi ajutat!

| byancagabriela a răspuns:

Papagalilor le plac foarte mult fructele dar si frunzele de varza, conopida, ocazional poti sa-i dai pentru calciu un ou fiert dar numai albusul. Sa sti ca papagali sunt curiosi si se plictisesc repede dupa ce au vazut ce era. Cred ca asta e cauza!