| Annellysa a întrebat:

As vrea sa imi iau o pisicuță, eu stau la bloc si... vreau una care sa fie mai cuminte, sa nu o simti in casa, sa nu sară pe perdele si sa nu zgârie mobila. laughing Am auzit de una dintre rase ca este foarte cuminte si potrivită pentru bloc, isi vede de viata ei si in aceleași timp e o scumpete si iubește copiii, e iubareata in general. Dar nu mai tin minte care exact... Voi ce rase de pisici aveti si pe care mi-o recomandati? Nu vreau sa aiba o blana prea lunga si stufoasa, la bloc e mai greu cu ea si umple totul de par, stiti cum este... Imi puteți spune va rog?
Merci! big grin

Răspuns Câştigător
| Robeeert1 a răspuns:

Eu am avut și este genială ca pisică British Shorthair, sunt cam scumpe dar foarte cuminți și prietenoase, dorm toată ziua și nu strică prea mult prin casă, a mea a trăit 12 ani dar știu că trăiesc si 20 de ani. Sunt și foarte dolofane și destul de leneșe. A mea crescută cu 50% mâncare cumpărată și 50% resturi de la masă a cântărit cel mai mult vreo 5/6 kg. După cum spune numele în engleză are părul foooarte scurt și nu se vede aproape deloc in casă sau pe haine. Dar tot trebuie periată regulat ca să te asiguri că nu lasă păr.

| Vikaa a răspuns (pentru Robeeert1):

Probabil ai avut un metis de british, pentru ca bitish-ul venind vorba de ingrijire e foarte costisitor si destul de ''salbatic'', deoarece, hai sa-ti dau un exemplu real.Varamea are 1 pisoi british,castrat,strica tot in casa,deci a rupt sina de la perdele, a spart aproape toate paharele din casa, a ros cablu mouse, a facut ferfelita toate scaunele din piele, a zgariat podele, a batut si bietul caine.Venind vorba de blana,crede-ma, in perioada de naparlire strangi dupa el cam trei sfert din cat strangi de pe un caine husky, daca ii pica blana si ramane in covor poti schimba covorul pentru ca e o cauza pierduta, pe haine nu mai zic, infernal e, cand se prind firele alea de blana trebuie sa te incrunti ca sa le scoti si dupa trebuie sa bagi haina la spalat. Femelele nu le poti steriliza la 5-6 luni, daca ai norocul ti-o sterilizeaza crescatorul, adica la 3 luni, masculii la fel, dar samsarii nu sterilizeaza puii de obicei, motanii british necastrati devin mult mai agresivi decat un motan european sau din alta rasa.Nu e o pisica de nasul oricui, pentru ca e o pisica destul de rece, vine la mangaiat cand vrea.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ba frate, adoptați nu cumpărați, las-o naiba de treabă, nu ține de rasă chestia asta ci pur și simplu de „temperamentul" pisicii și de cum o „educi" de mică.

| Vikaa a răspuns (pentru Adry05):

Respect,orice animal are dreptul la viata, pana si un pisoi/catel de pe strada are dreptul la o viata; D

| Adry05 a răspuns (pentru Vikaa):

Așa e, ce naiba contează că nu e de nu știu ce rasă? eu de când mă știu am avut animale doar de pe stradă, și am avut 2 pisici minunate până acum și am una acum e de sute de ori mai frumoasă decât o mulțime de rase și am și salvat-o, poate o călca mașina sau omora vreun câine dacă n-o luam, așa ea ce face? dă 500 lei minim pe un animal ținut bine mersi în casă la căldură

| Vikaa a răspuns:

Eu am 10 pisici maidaneze, sau europene dupa denumirea lui Felis Catus, sunt foarte iubitoare, orice pisica e distrugatoare, eu am 10 pisici, 10 caractere diferite,dar nu-s chiar asa distrugatoare,au fost educate de pui,pisicile senioare le educau,dar tu poti utiliza pulverizatorul s-o educi, nu incurajez sa dai bani pe una, sunt foarte iubitoare, mai ales cele negre se lipesc de tine si sunt foarte iubitoare si dragastoase, am 3 negre si cand ma vad nu ma mai lasa, ma tot miauna si se urca pe mine si ma pupacesc, celelalte la fel.Si pisicile care nu-s de rasa stiu sa iubeasca ca una de rasa, s-a dovedit ca pisicile maidaneze sunt mult mai afectuoase decat cele de rasa.Am o pisica alba complet extrem de jucausa, cauta in zona ta pisici, pui ma refer, daca nu gasesti cauti pe net in orasul tau.Bafta in continuare si sper sa-mi iei sfatul in considerare, eu cu 10 pisici in curte si cu altele 10 ale vecinilor pot spune ca am experienta, aproape toate sunt sterilizate, sunt 4-5 care nu stau la prins, dar la mancat daca le chem vin, se misca destul de repede.

| Annellysa explică (pentru Vikaa):

Eu am 6 pisici si 4 caini ADOPTATI la tara. Stand la bloc, am vrut si una de rasa... Eu iubesc TOATE animalele! Doar ca am adoptat FOARTE multe. Si sincer, pe cele pe care le-am luat de pe strada, sunt iubarete, dar foarte obraznice.
Bine ca e la tara, altfel, nu stiu ce faceam. Dar intr-un apartament e altceva. Singurul meu animal de rasa pe care l-am avut a fost acea Birmaneza, de care am mai spus. Chiar nu am vrut sa se interpreteze gresit, si lumea sa creada ca nu vreau sa adopt una... Daca nu voiam, nu adoptam. Dar am tot auzit de unele rase ca sunt foarte cuminți. Am o prietena care are un Scotish Fold care este extrem de cuminte. Si mi-a spus ca aproape toata rasa este asa. Nu eram sigura, asa ca m-am gândit sa pun o întrebare aici, sa vad mai multe opinii si sa iau o decizie finala. Asta e tot ce am de zis. Sper sa inteleaga toata lumea acum.

| christine99 a răspuns:

Eu am avut o pisica europeana comuna si era foarte blanda, daca e domesticita si o vei steriliza nu o sa-ti faca probleme, in rest iti iei un animal, nu un bibelou, miauna si chestii, cum sa "nu o simti in casa" adica la fel ca si cum nu ai avea-o, pai de ce o mai iei, ciudat. Un iubitor de pisici ar sti ca orice pisica doarme jumatate de zi. big grin

| Annellysa explică (pentru christine99):

Vorba vine cu "nu o simti in casa"!
laughing Oricum, multumesc!

| Anonimopt a răspuns:

Buna! Eu ți as recomanda sa ADOPTI pentru că te va iubi la fel de mult și te asigur eu că aproape pisicile sunt așa cum ai scris tu și nici Britis Shorthair nu e cuminte. Știu pentru că are cineva de langa mine.

| ILoveMarshmallows123 a răspuns:

Pai nu prea sunt genul de rase de care vrei tu. Ce vrei tu este o pisica miracol.Nu conteaza rasa.Conteaza de cum ai tu grija de ea si de cum o dresezi. Pe langa asta pisicile zgaraie de aceea daca ai copii nu sunt prea potrivite. Ele se urca si pe masa si zgaraie perdelele. Daca nu ai grija de ea si o lasi de capul ei o sa se urce pe perdele o sa zgaraie si o sa se urce pe masa. Orice rasa este potrivita. Conteaza doar sa o dresezi tu. Chiar daca iti cumperi cea mai cuminte rasa de pisica daca nu o dresezi si/sau nu ai griha de ea va deveni salbatica.

| Annellysa explică (pentru ILoveMarshmallows123):

Am avut o birmaneza "miracol" cum spuneai tu. Nu mai gasesc asa pisica blândă si buna in veci, stiu asta. De dresat, am dresat o gramada de pisici, cred ca am avut vreo 6 pana acum. Copii? Nu se pune problema. Sunt prea tânără deocamdata. laughing Spuneai ca depinde cum o dresezi... Ultima pisica pe care am avut-o am dresat-o foarte bine si tot rea si obraznica era. Bine, nu era neapărat rea, era iubitoare, se așeza pe tine, dar avea niste momente cand deodată se ridica brusc si sarea pe tine. Adica, mi-a lăsat si semn pe față cand a apucat-o. Acum din fericire nu se mai vede semnul deloc, dar aveam ditamai zgârietura pe față, eram plina de sange. Eram si mai mica, adică acum vreo 4 ani. sad a fost îngrozitor! In fine, asta nu mai contează, as vrea doar o rasa de pisica mai "blândă", daca as putea spune... Nu sa fie cea mai cuminte din lume, ca rar intalnesti, de exemplu, una ca birmaneza mea care a murit de cancer din pacate. Oricum, mulțumesc de raspuns!

| ILoveMarshmallows123 a răspuns (pentru Annellysa):

Pai ti as recomanda Ragdoll, American Shorthair si Ragamuffin.Astea sunt pisicile pe care le am avut, sunt iubitoare, cam lenese si nu au blana scurta. Bine asta nu inseamna ca nu trebuie sa le perii macar o data pe zi. Sper ca te am ajutat