| deyaaaa a întrebat:

Buna,cand esti afara cu cainele si un caine care nu e in lesa vine la cainele tau si incepe sa maraie si latra si cainele tau face la fel ce poti sa faci? mi s-a intamplat acum 2 zile si noroc ca a venit stapanul celulilalt ca altfel cred ca s-ar fi luat la batie, funda

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Buna!
Cel mai bine ar fi sa iti dresezi catelul sa nu atace chiar daca e latrat,marait. Sunt caini care latra doar din joaca,iar al tau sa se ia la bataie cu el...
Normal toti cei care detin caini sunt obligati sa iasa cu cainele in public doar in lesa,iar cei agresivi sau periculosi sunt obligati sa poarte botnita. Daca tu aveai cainele in lesa,foarte bine, cel care era de vina, e stapanul celuilalt caine. Sunt multi care au caini de talie mica gen pechinez, bichon etc care se dau si ei mari si vad sa atace cainii de talie mica. Chiar daca e mic trebuie tinut in lesa. Daca se mai intampla acest lucru sa-i spui celuilalt ca e obligat prin lege sa tina cainele in lesa chiar daca e de talie mica si doar in tarcurile speciale pentru caini, cainii sunt lasati liberi. Tu incearca doar sa-ti ti cainele departe daca stii ca nu e ascultator si se repede si ii spui celui ce are cainele liber sa si-l tina in lesa.

6 răspunsuri:
| Birlik65 a răspuns:

Iti recomand sa-ti cumperi un aparat cu electrosocuri,nu sa-l pui pe acel caine care il ataca pe al tau,ci sa dai numai flashuri, pocneste foarte tare, eu am patit-o si am avut aparatul la mine si doar am dat flashuri, eu le zic clipiciuri;) a fugit de a mancat pamantul, asta am luat eu
http://www.comenzi.ro/electrosoc-704-p-2942.html

| viotedy a răspuns (pentru Birlik65):

Din pacate nu toti cainii se sperie de el.am incercat si eu varianta.

| JockerStoica a răspuns:

Salut, pai cel mai bine e sa-ti iei repede cainele in brate, desigur daca e unul mic gen bichon, pechinez, beagle, teckel etc. Desigur ca daca sa-r lua la bataie stapanul celuilalt caine ar veni imediat sa-i desparta sa nu se mai bata. Daca ai un caine mai mare e bine sa-l zmucesti sa-l tragi cu lesa inapoi si sa-l inpingi cu piciorul pe celalalt caine care a venit la cainele tau sau sa te prefaci ca iei o piatra de jos in asa fel incat cainele o sa fuga de frica.

Sall. bft

| FreePanda a răspuns:

Il poti trage de acolo evident. Ar fi de ajutor daca ai avea o sticla cu apa la tine in caz ca nu iese cum trebuie.

| deyaaaa explică (pentru FreePanda):

Da dar celalalt caine care nu stiu de ce pana mea nu e legat vine dupa noi chiar daca il trag de acolo, unde stau eu, sunt numai oameni si caini turbati, chiar ieri m0am muscat un caine de picior.

| Gabriel643 a răspuns:

Comportamentul este normal.
Asa am facut si eu, ma plimbam cu un caine(al meu)di a venit tot un caine de marimea luisi s-au mirosit.Cainele strain a latrat la ea(este fata)si ea s-a speriat.
Nimic special acesta este un mod de asi apara teritoriul, stii cum sunt cainii la oamenii pe care nu-i cunosc, tot asa e si la ei, isi apara domeniul, e un caine strain.
Funda?