| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey parintii mei se confrunta cu o problema. Noi avem un caine de talie mare e lup si e cam agresiv el in rest e caine bun latra cand vine cineva anunta, doar ca nu sta sa il legam. Cum il legam, ii punem cureaua, cum incepe sa maraie si se repede la noi, practic ne este cam frica de el, pe toti cainii din vecini i-a muscat, doar ca nu ne vine sa ii facem "pasaport" ca e destul de bun, doar ca nu sta sa il legam, rupe lantul si daca avem noroc sa il legam dupa 4 zile e bine daca nu... Ce se poate face?

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu-l lega, fa-i un tarc marisor.

| gelu1970 a răspuns:

Trebuie dresat, asa o sa stie ca nu trebuie sa muste pe nimeni si nu o sa trebuiasca sa il legati. chiar tu spui ca devine agresiv atunci cand il legati.
pe partea cealalta, cred ca cea mai proasta optiune e aceea de al abandona. o sa fie inca un caine omorat cu bestialitate de catre animalele umane. nu fiti unii din ei...

| RoseOfTheFire explică (pentru gelu1970):

Nici eu nu sunt de acord cu abandonul, dar cum sa il legam, nu ne lasa, practic...de legat trebuie, deoarece este mare si daca mai intra vreo persoana in curte o musca.

| gelu1970 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Rose sunt oameni ce dreseaza caini. luati legatura cu cineva ce se ocupa de asta. legatul, sau un lant mai gros nu e rezolvarea problemei.

| RoseOfTheFire explică (pentru gelu1970):

Ok, o sa vorbesc cu un dresor.

| miTzuliK93 a răspuns:

Te lepezi de el. Un caine, chiar daca numai maraie la stapanii lui atunci cand trebuie legat, nu are ce cauta in gospodarie. Ar trebui sa stea cu coada intre picioare. Voi sunteti stapanii, nu el, ce dr.acu'...

| RoseOfTheFire explică (pentru miTzuliK93):

Ai dreptate, are un comportament agresiv, ne-am gandit sa ii luam un lant mai gros sa nu il mai rupa, incercam si asa. dar problema e cum il legam.

| Sabina13 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui dresat,adica difera cati ani are, si ce rase e, sau, cea mai proasta varianta, sa renuntati la el, ca sa nu riscati sa va muste.

| RoseOfTheFire explică (pentru Sabina13):

Nu putem el este singurul nostru caine bun mai avem 2 mici, dar nu se compara cu el, latra cand vine cineva...

| Larisa16 a răspuns:

Asa avesm si noi un caine si odata tata a dat in el cu o lopata si de atunci nu mai scoate nici un sunet

| RoseOfTheFire explică (pentru Larisa16):

Daca dau il el mai tare se repede.