| Adriana_Rusu_1965 a întrebat:

Bună! Cât trăiește un câine Amstaff? Mulțumesc! Al nostru are 13 ani și este tot mai slăbit!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Durata de viata a acestor cîini este 16 ani, dar acest cîine este periculos daca ataca pe cineva platiti amenda sau inchisoare ar trebui eutanasiat inainte de a ataca pe cineva sau chiar pe dumneavoastra, acesti cîini sunt cîini de lupta nu este indicat sa i tine ti in curte.

| J0B0MAT a răspuns:

Ignoră aiurelile lui Cristi.
13 ani e o durată normală pentru un câine.Cam atât trăiesc ei în general, 2-3 ani în plus sau în minus. Dacă nu mă înșel, cel mai mult a trăit un câine puțin peste 20 de ani.Rar atinge unul 20, din păcate.
Dar e bine să îl duci regulat la veterinar, să mai facă ceva analize, poate trebuie să mai ia anumite pastile, vitamine.În orice caz, are nevoie de iubire și timp de calitate petrecut alături de voi.

| Lupică27 a răspuns:

Cam asta e sfarsitul, roaga-te sa nu o mai duca mult asa ca e belea, al meu are 15 si e chin si amin, se invarte in cerc in casa continuu, se scapa pe el, si e nebun, e un calvar, spal parchetul zilnic!

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna! Cred ca daca vrei sa ii prelungesti viata cat mai mult, trebuie sa mergi la veterinar.
Boli precum dirofilarioza, afectiuni cardiace sau articulare sunt frecvent diagnosticate la cainii batrani.
Uite aici o lista cu posibilele afectiuni diagnosticate la cainii batrani: https://www.veterinarladomiciliu.ro/bolile-cainilor-batrani/