| miruna013 a întrebat:

daca imi iau un caine in apartament trebuie sa o conving pe mama ca o sa-l invat sa nu faca pipi si caca in casa, cine imi poate da sfaturi despre cum sa il invat sa faca numai afara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Privet.Sa ai un catiel in apartament nu e usor deloc. Poate mama ta are dreptate. Dar daca tie iti plac ciini invatii sa nu faca murdarii in casa.Si daca tu crezi ca nu poti so invingi pe mama ta ascultati inima si nu te va insela.

3 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Sfaturi nu-ti pot da decat cele aplicate de mine.Pai o luam in brate si coboram scarile cu ea (un caine nu face in brate) (daca ai lift il tii in brate si in lift) si stai mai mult afara cu catelul si cand face nevoia il lauzi f mult, il mangai, ii dai bombonele preferate (gustari pentru caini), iar in casa nu are rost sa-l bati cand face ca trebuie sa-i oferi o alternativa la facutul in casa-adica il bati dar ii si arati unde trebuie sa faca (asta imediat ce l-ai prins ca daca trece un timp cainele uita ca a facut si il vei zapaci cu bataia degeaba) si in daca il inveti sa faca si in baie si afara il vei zapaci, lasa-l sa faca in casa dar nu-l bate si du-l afara in brate. Dupa ce va invata sa faca afara, incet incet il vei obisnui sa faca la ore cat de cat fixe, dimineata cand te scoli tu, si seara cat e tanar, apoi cand imbatraneste de 3-4 ori pe zi (indiferent ce motiv vei avea sa-l bati s-o faci numai cu un ziar si sa dai usor), sa nu-l lasi sa se invete sa te linga pe fata si sa nu se invete sa bea din canile de pe masa.pentru alte sfaturi daca mai vrei te astept pe mesaje private si putem vorbi despre cresterea unui caine si boli si multe altele

| xxBRDxx a răspuns:

Pai de cate ori face pipi ia un ziar si dai usor la fund nici ca sa il doar si ceartal al meu asa iiam facut si mergehappy

| ღmirunikaღ a răspuns:

Buna si pe mine ma cheama miruna zenobia si sunt in aceeasi situatie verisoara mea are o catelusa care inca na fatat si nu stiu cum sal drezez poate ca o sa imi intreb rudele sau prieteni ca