| lorena66 a întrebat:

Doresc să salvez puii de pisică nou-nascuti abandonati, insa nu sunt sigura dacă formula de lapte inlocuitor "royal canin" este cea mai bună alegere. Aveți alte sfaturi/opinii? Am incercat sa comand de pe amazon originalul kmr, insa nu il livreaza in Romania.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pisici nou-nascuti abandonati au o problema de sanatate, de aceea ii abandoneaza pisica. se cheama selectie naturala, acnd pisica stie ca acel pisioas este bolnav si-l idneparteaza, lasandu-l a moara.
In orice caz, un pisou nou nascut nu poat supravietuii fara laptele matern al pisicii.
Royal-canin este un produs pentru caini, nu pentru pisicute nou-nascute si ca atare, nu poate fii folosit.

Cu 20 de ani in urma, am incercat sa salvez eu un pui de pisoas, eliminat de mama lui, hranindu-l la fiecare 2-3 ore cu lapte din seringa. A fost chin, pentru ca era tot timpul nesatul si noaptea nu prea dormeam, din cauza ca trebuia sa-l hranesc. supravietuit doar 3 saptamani, crescand doar un sfert din cat crescusera fratii lui, alatpati de mama lor. Baiul este ca, laptele folosit nu era cel matern al pisici, iar pisicul a facut o boala neurologica, din cauza lipsei elementelor vitale din laptele matern, bataindu-si tot timpul capul. Lucrul asta l-am aflat mai tarziu, ca sunt afectati neurologic din lipsa laptelui matern. A murit dupa 3 saptamani din pacate.
Sfatul meu este sa te focusezi pe crescut pisici sanatosi, nu cei nou-nascuti abandonati, pentru ca aceea nu au nici o sansa sa supravietuiasca.

| lorena66 explică (pentru Violleta2022):

Mă gandeam să salves puii pe care oamenii ii abandonează, pentru că in iunie am găsit 2 pisoi nou-nascuti abandonati intr-o pungă si cu toate acestea au supravietuit (doar ca atunci aveam pisica care deja alapta si ea i-a acceptat)