| Denisa_Panu_1979 a întrebat:

Buna!
Eu am un pui de perus de acum 3 zile si vreau sa stea pe degetul meu. Am vazut pe net ca daca il tin in colivie si ii pun degetul incet, incet se va urca, dar eu l-am scos din colivie. Se va maiurca de acum pe deget?

Răspuns Câştigător
| Alexandru_Cazan_1992 a răspuns:

Nu iti face griji, si eu am un perus si a trebuit sa stau ceva timp impreuna cu el ca sa se acomodeze si sa se urce pe dejet.Trebuie doar sa stai in preajma lui si sa nu il speri.La final o sa inceapa usor usor sa se urce pe deget si pe umar.

3 răspunsuri:
| Pufoshul1 a răspuns:

Trebuie sa fi foarte grijulie cu el si sa ai foarte mare grija de el(sa-i dai de mancare, sa-i dai sa bea apa). Daca vede ca poate avea incredere in tine incetul cu incetul se va urca pe degetul tau. Nu incerca sa-l pui in colivie, caci asa vei ingreuna timpul in care va avea incredere in tine. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Alexandru_Cazan_1992 a răspuns (pentru Pufoshul1):

Si nu e bine sa-l scoti din colivie daca el inca nu sta pe deget sau pe umar.

| PisicutaMal a răspuns:

Buna.Am si eu doi papagali nimfa de anul asta de la mos nicolae si nu stiu cum sa ii fac sa stea pe degetul meu.Nu i-am scos pana acum din colivie dar daca ii scot nu stiun ce sa fac aveti idee?