| FlorinaZaharia a întrebat:

Mi-am luat un catelus de 2 luni de rasa Pitbull. Si as vrea sa stiu cate mese pe zi trebuie sa manance si ce anume. Funda!love struck

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Trebuie sa manance ca un caine normal.Nu are preferinte.
Dupa mine nu are un numar de mese pe zi.
Poate manca si 8 mese pe zi.
Dar nu uita un lucru, el acum este mic si nu trebuie sa-i dai ca mancare prea mult.Trebuie sa-i dai putin si des.
Mereu cand se trezeste ii vei da putin de mancare. Putin si des si cand se va mai mari incet, incet ii vei mai scurta mesele.Si la o masa ii vei da putin imi mult.Pana ajunge la 3 mese.
La maturitate trebuie sa manance 3 mese "dimineata, ziua, seara" si trebuie sa-i dai normal ca oricarui caine.
La 2 luni este destul de mic,mereu cand se trezeste trebuie sa-i dai putina mancare.
Caini Pitbulli nu sunt pretentiosi si mananca orice ii vei da. Poti sa-i dai pedigree(Royal Canin este cel imi bun am auzit),carne,orez,ciorba...
Acum cat este mic dai ciorbica cu paine cu biscuiti.Dai lapte cu paine.
Trebuie sa-i dai ciorba, mancare gatita ce este moale sa zicem cum este ciorba cu paine.
Pa, pa!

8 răspunsuri:
| SugarLips a răspuns:

Du-te la veterinar si v-ei aflabig grin

| Ramo137 a răspuns:

Pai... ca orice catel trebuie sa inceapa sa manance carnita de pui fiarta sa nu-l doara dintisorii ca e mic, apoi o sa vezi ca doarme mult ca este mic si ai grija sa nu te muste cand este mare ca daca invata de mic sa se joace cu muscatul cand se va face mare chiar iti va face rani, trebuie sa fi sef de haita, sa nu il lasi sa faca ce vrea iel, a si vezi ca trebuie sa-ii dai 4-5 mese pe zi cand este mic pana-n 4 luni aproximatix, daca mai ai intrebari despre caini intreaba-ma orice. sa ai grija de el.

| Allegria_8100 a răspuns:

Buna Florina...pai din experienta proprie iti spun sa-i dai cat ii este foame, din cate stiu pitbulii nu mananca decat cat au nevoie...si dai ce vrea el, clar ca veterinarul o sa iti zica sa-i dai bobite(fiecare se scarpina pe celalalt, doar nu vrei sa moara firmele producatoare de foame) dar daca lui ii place alceva, hranestel cu cea vrea muschiul lui pe scurttongue

| PTMLucian a răspuns:

Raspunsul caruia i-ai dat Funda este total gresit, si mjoritatea care ti-au raspuns au gresit. In primul rand ei ti-au zis ca poti da cainelui orice de mancare, multi spunand ca mancarea gatita este buna adica: ciorbe, sosuri etc. Poti sa-i dai doua feluri de mancare, asta insemnand ca ii poti da boabe(pedigree), sau orez fiert cu carne de vita sau piept de pui si morcov(NU OASE DE PORC SAU PUI...FOARTE IMPORTANT). Sper sa nu te iei dupa ceilalti, altfel vei avea probleme foarte mari cu cainele..MS

| FlorinaZaharia explică:

Va multumesc mult tuturor.love struck

| Faurdenis94 a răspuns:

Draga Bibuşca GRESESTI ceea ce spui acestei Fete, in primul rand Alimentatia la cainii de rasa Pitbull este urmatoarea : Ei bine, aici parerile sunt impartite si fiecare are propria lui strategie pe care a auzit-o de la un prieten foarte bun, pe care a experimentat-o el sau pe care i-a zi-o medicul sau veterinar. In principiu repartitia meselor pe zi la pitbull se face in functie de varsta si ar trebui sa arate cam asa:
pui caine 2-3 luni = 4-5 mese pe zi
pui caine 4-5 luni = 3-4 mese pe zi
pui caine 5-6 luni = 3 mese pe zi
pui peste 6 luni = 3 mese pe zi
adulti = 2 – 1 mese pe zi.

| Faurdenis94 a răspuns:

Ei bine, aici parerile sunt impartite si fiecare are propria lui strategie pe care a auzit-o de la un prieten foarte bun, pe care a experimentat-o el sau pe care i-a zi-o medicul sau veterinar. In principiu repartitia meselor pe zi la pitbull se face in functie de varsta si ar trebui sa arate cam asa:
pui caine 2-3 luni = 4-5 mese pe zi
pui caine 4-5 luni = 3-4 mese pe zi
pui caine 5-6 luni = 3 mese pe zi
pui peste 6 luni = 3 mese pe zi
adulti = 2 – 1 mese pe zi.

| zanyk a răspuns:

Bunabatting eyelashes si eu am un pitbull de o luna si trei saplove struck si din propia experienta te sfatuiesc sa ii dai sa manance orice.si ai grija sa nu il inveti numai cu carne.si sa eviti sa ii dai carne cruda sau oase crude, si nu il invata de mic sa muste.pentru ca pe viitor s'ar putea sa nu se mai apropie nimeni de el:p... poate nici tu... [ :* ]