| Elgwt a întrebat:

Buna, recent mi-am cumpărat o cățelușa care face peste câteva zile 2 luni. Ea e născută pe 3 februarie, provine din rasa Amstaff. Ieri am vaccinat-o și după vaccin e foarte obraznica, se joacă prin casa, rupe tot, musca de mâini, de picioare și mă enervează atât de mult, nu are voie să facă contact cu alte animale nevaccinate și nu o pot scoate din casă. Face pipi, caca pe unde apucă, rupe jaluzelele și tot ce găsește și problema e că nu pot sa o spăl. Am spălat-o înainte de vaccin și ea se scarpină chiar dacă e curata și se linge in locurile intime și se enervează foarte tare de la acest lucru și nu o înțeleg, neliniștea ei când mă musca câteodată mă enervează atât de tare că pot să strig la ea și să o lovesc peste bot, va rog ajutati-ma ce sa fac.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuia sa stabilesti tu niste reguli inca de cand ai adus-o: unde e paturica pe care doarme, unde isi face nevoie, unde are jucariile.Ce povestesti mai sus e comportament normal si exces de energie.Trebuie sa o ajuti tu sa scape de excesul de energie. Daca ii tragi peste bot e foarte probabil sa te muste cand mai creste.Tu ai impresia ca iti stie de frica si realizeaza ca a facut ceva rau, dar nu e asa deloc.Ea va intelege ca tu ai chef sa o bati asa fara niciun motiv. Daca ai dat banii pe un caine de rasa trebuie sa iti asumi, deci gaseste bani si pentru in dresor.

| Eireann a răspuns:

Deci se poarta ca absolut orice catel... problema nu este comportamentul ei ( care este 100% normal) ci faptul ca tu nu te asteptai la asta. Probabil nu ai mai avut catei mici in casa. Am 4 caini si ii tin in casa - toti au facut asa cat erau pui, si chiar mai rau: bullmastiful latra la orice misca toata ziua si toata noaptea, lupul saarloo mi-a distrus covorul si parchetul cu sapatul excessiv, settrul fugea de nebun si darma mobila si golden retriverul mi-a facut rani pe brate de la cat ma musca in joaca si ma zgaria.
Ce vrei sa faca? Ea nu stie ca nu are voie, nu e bibelou si nici impaiata deci o sa se joace, pipi si caca unde vrei sa faca daca nu are voie afara, daca avea sub 2 luni cand ai luat-o nu a invatat ca nu trebuie sa muste de la mama si fratiorii ei. Partea buna este ca pe la 2-3 ani se mai linistesc. :-)

| Fonk a răspuns:

Dă acel animal afară.

1.De ce ți așa ceva în casa ta?
2.Ce avantaje îți oferă?

Numa arunci bani pe hrana de caini.

Răspuns:
Stai să te uiți cum se scarpină un animal în toate zonele pe care le are.

| BCosmin93 a răspuns:

Hey, buna! Chiar ieri am citit un articol privind dresajul amstaffului. Din experienta proprie iti zic sa o dresezi de mica fiindca un amstaff care va creste fara sa fie dresat o sa devina un caine problema.

Poti citi mai multe informatii aici > https://animopedia.ro/dresaj-amstaff/

Sper sa te ajute!