| MCRgurl a întrebat:

Buna seara.Am o broasca testoasa cu tample galbene cumparata acum aproximativ 5-6 luni de la un petshop din orasul meu.Era destul de mic cand l-am luat.Nu am avut nici o problema cu el pana acum vreo luna.Dar de acum o luna nu prea mai mananca.Adica eu de obicei il hranesc cu creveti si inima liofilizata de vita.Si manca tot de obicei, dar acum ia maxim o gura si restul lasa in acvariu (nu ii dau excesiv de mult.Chiar faptul ca ii dau putin si tot nu termina ma ingrijoreaza).Am dat vina pe faptul ca nu are spatiu si apa calda.Dar acum am investit destul de mult intr-un acvariu destul de maricel ce ii ofera spatiu de miscare si un incalzitor care ii tine apa calda.Ii schimb apa des.As spune ca are conditii bune, mai pe scurt.De ce nu mai mananca? Si apoi ar mai fi faza ca are niste pete albe pe carapace.De obicei ii pun un bloc de calciu in acvariu pentru protectia carapacei si ma cam ingrijoreaza petele alea.Initial am crezut ca sunt de la apa dar recent am vazut ca pot fi semne de boala.Ma poate ajuta cineva?

2 răspunsuri:
| Ada78 a răspuns:

Intreaba aici: www.e-pets.ro/sfatul-specialistului
Du-te la un doctror veterinar sau la un specialist. Poate la o farmacie veterinara pentru un tratament. Sper sa se faca bine :(

| MCRgurl explică (pentru Ada78):

Stau intr-un oras destul de mic si avem medici veterinari, dar nu prea se ocupa cu reptile.O sa intreb pe site-ul recomandat. Sper sa fie totusi de la apa petele alea albe si faptul ca nu mananca sa fie cauzat de perioada asta a anului.Multumesc de raspuns.