Întrebare recomandată | Ulian_Dana_1979 a întrebat:

Buna TPU.Am o de vreo 3 saptamani o broasca testoasa cu tample galbene.Era foarte ok, manca, era foarte activa dar acum vreo 2 zile a inceput sa nu mai manance deloc.Mentionez ca face si ceca bule de aer(de vreo saptamana).Nu mi s-a parut nimic care sa imi provoace grija dar faptul ca nu mananca ma sperie de a deptul.Mentionez ca nu am incalzitor, termometru sa nu stiu ce acvariu.Sta intr-un acvariu cu o muca insulita si un palmier.Apa e destul de rece(cred ca are in jur de 17 grade).De mancare ii dau creveti mici si uscati.Va rog sunt disperata.

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Mergeți urgent la un medic veterinar. Posibil să aibă o infecție.

4 răspunsuri:
| Sciply a răspuns:

Duo la veterinar nu la TPU

| JiminieGotJams a răspuns:

E normal, am si eu o broasca testoasa de 1 an si jumatate.Broastele testoase hiberneaza(intr-un fel)Prin toamna sau iarna asa incep sa faca. Daca crezi ca are o infectie, pune-i niste chestii in acvariu speciale.A mea iarna mananca doar muste?(e normal pentru o broasca testoasa)

| Ulian_Dana_1979 explică:

Bine

| romeo78 a răspuns (pentru Ulian_Dana_1979):

Sfat! Indiferent ce se va întâmpla cu actuala broscuță, dacă vă veți dori o altă broscuță pe viitor, citiți, documentați-vă, dar mai ales încercați să ieșiți cu ea afară, să simtă pământ sub picioare. E posibil ca și statul doar în acvariu, aerul condiționat dacă aveți să îi fi făcut rău. Posibil e să nu mai puteți face nimic pentru salvarea sa! Dar, trebuie să fie o lecție pentru viitor dacă veți mai dori o broscuță ca animal de companie.