| Srn11357 a întrebat:

Buna seara! Am o mică problema cu motanul meu, British Shorthair. De o luna și puțin ii curge ochișorul drept, par a fi lacrimi, neavând o culoare anume care sa ne faca sa credem ca ar putea avea o infecție serioasă/boala. Am fost la veterinar, ni s-a spus ca ochișorul arată bine, ca probabil l-a tras curentul și ii curge ochișorul, a făcut tratament 3 zile la veterinar(injecție) și i-am pus și picături. După mai puțin de doua săptămâni, a început sa ii curgă ochiul drept din nou și nu știm ce sa mai facem. Ne gândim ca poate fi o alergie de sezon, însă nu ne putem baza pe asta. Ochișorul in sine arată bine, însă nu știm ce sa ne facem cu aceste lăcrimat. Dacă ați pățit sau aveți idee de ceva, un sfat, ar fi bine venit!

Răspuns Câştigător
| Ionel25631203 a răspuns:

Is de la curent eu am avut o pisica pui care aveam ceva asemanator avea ochiul lipit de acuna si cand nul avea lipit ii curgea rau dar am fost la farmacia veterinara si am cerut sa imi dea ceva pentru ochi ca daca ma mai du eam de vreo 2 -3 ori la medic... In fine ce wre el nu este ceva gen boala sau infectie e o simpla raceala care trece trebuie doar sa ai rabdare trece PS nul mai lasa afara vreo 2-3 saptamani cat dureaza tratamentul

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista "l-a tras curentul" astea sunt babisem de oameni fara carte, care nu inteleg ce sunt infectiile.
Mergi la alt veterinar, daca acesta este incapabil sa va dea medicatie pentru conjunctivita sau ce infectie are pisoiul.
Banuiesc ca nu i s-a facut nici macar o analiza a secretiei de la ochi, ca sa vada care-i infectia... deci lipsa de interes din partea medicului.