| Adrianrusupuf a întrebat:

Buna seara TPU! Am o catelusa labrador ingrijita.
De aproximativ 2 luni am vazut un fel de rana pe care am dezinfectat o cu betadina. Acum observ alte 2 răni similare in acelasi loc! Când am mangaiat-o am observat ca ii cad stocuri rare de blanita!
Ce credeti ca poate avea?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie să-l vadă neapărat un veterinar, poate fi o boală de piele, ori o alergie la mâncare (ar fi bine să-i schimbi meniul), ori are paraziți externi. Lipsa parțială a părului poate fi și din cauza senzației de mâncărime, astfel el se scarpină destul de tare, îndepărtându-și părul și cauzându-și răni până la sânge. Veterinarul o să-ți dea o cremă pe bază de antibiotic ori tratament medicamentos. Contează mult să-l vadă, pentru a-i putea pune un diagnostic, fiindcă sunt multe boli de piele care seamănă între ele.

Uite câteva dintre ele:
http://www.eva.ro/......-5915.html
PS. Am o întrebare: În ultimul timp, i-ai aplicat câinelui tău un antiparazitar extern? Altfel spus, i-ai pus câinelui la ceafă o soluție (Parakill, Frontline, Advantix etc) împotriva puricilor/păduchilor?

| Adrianrusupuf explică (pentru floresdemayo):

In ultimul timp nu deoarece nu am vrut sa ii agravez situatia dar il duc la un in ar cel mai bine! Multumesc din suflet pentru sfaturi!

4 răspunsuri:
| PepsiGirl a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa mergi la un veterinar cu ea pentru ca ce explici tu aici nu este normal!

| Toncualexu a răspuns:

Du-te la veterinar, doamne.

| Adrianrusupuf explică (pentru Toncualexu):

O sa o duc si la veterinar desigur dar voiam sa aud si un sfat! Multumesc