| JammyBrooks a întrebat:

Buna seara TPU!
Am o mama care nu prea suporta animalele in casa.La fel si tatal meu vitreg, el nu le suporta deloc!
Cum as putea sa-i conving sa ma lase cu un catel in casa? Un bichon sau caniche.Nu vreau decat sa ma lase pentu ca bani mi-am strans eu dar ea nu vrea sa ma lase. Ajutati-ma si pe mine sa o conving sa ma lase.I-am spus ca o sa am grija de el o sa-l hanesc, o sa-l plimb si tot ce ii trebuie, dar tot nu zice si stie ca imi doresc mult unul pentru ca am innebunit-o deja.As vrea sa ii scriu un biletel voi ce imi sugerati? Cum o pot convinge?
Dau funda si vot!

8 răspunsuri:
| JammyBrooks explică:

Voi nu va dati seama cat de mult imi doresc un caine, imi doresc un caine de la 7 ani si de fiecare craciun si ziua mea cautam toata casa sa vad daca nu cumva mi-au luat unul.O singura data au vrut sa imi cumpere unul de craciun dar era prea scump.Si acum ca pot sa-l iau singura, nu ma lasa!

| neutrino a răspuns:

In situatia ta nu ai cum. Mai rau ai chinui animalele!

| mixxjim a răspuns:

Daca amandoi nu suporta animalele nu e bine sa insisti acum atat de rau. pina la urma e posibil sa aiba mama ta un moment de slabiciune si sa fie de acord dupa care or sa apara discutii si certuri in casa de la atita lucru. mai lasa-le timp, mai ai rabdare, un caine nu inseamna doar plimbat si hranit, inseamna si par lasat prin toata casa care trebuie curatat, inseamna si miros de caine, inseamna ca trebuie scos afara indiferent ca toarna cu galeata sau bate vantul de smulge copacii din pamant sau sunt -25 de grade, trebuie dus la vaccinat, la controale medicale, la medic daca este bolnav. singura nu le poti face pe toate, inseamna sa-i obligi si pe ei sa faca niste lucruri si stii cum e, cand faci ceva ce nu-ti place nu prea iese bina. cu atat mai mult cu cat e tatal vitreg, incearca sa-i intelegi, fii copil intelept si nu da motive de cearta si de scandal in casa degeaba, da? hai ca poate iti aduce mos craciun un catel, totusi happy

| AndreeutzaDeea a răspuns:

Sincer te cred,dar nu ii stresa,trebuie sa ai in vedere rasa respectiva, ambele rase au cate o problema, bichon-ul poate sa devina agresiv asta daca nu il educi corect(am si eu) iar caniche-ul poate sa devina destructiv(am avut), acum tu decizi daca esti sau nu pregatita, daca vrei un caine trebuie sa stii sa il dresezi sincer e o mare diferenta intre a vrea si a putea, daca te simti in stare este foarte bine.Arata-le poze cu rasa pe care ti-o doresti, spune-le despre rasa respectiva multe lucruri bune si macar unul rau.Arata-le ca esti responsabila,ca iti doresti asta din toata inima,un caine este foarte bun ca animal de companie,simte daca esti fericita sau trista(chiar daca maschezi tristetea cu un zambet),iti este aproape,te face sa te simti iubita, iti va fi mereu alaturi, spune-le exact ce simti, cat de devotat este cainele, daca iti doresti asa de mult orice este posibil, succes!

| JammyBrooks explică (pentru AndreeutzaDeea):

I-am aratat poze,i-am spus tot istoricul raselor, dar din pacate eu nu stau la bloc, stau la tara si am curte asa casadchiar daca mi-l aduce altcineva il scot afara nu il lasa in casasadsi da sunt pregatita pentru un caine adica am un labrador la curte si stiu ce inseamna, am papagali, am iepuri am hamsteri si am si pesti si stiu ca sunt responsabila dar ei au impresia ca fac treaba mare pestetot adica asta asa e dar o sa il tin la inceput pana se invata intr-o camera unde am gresie adica in baie si o sa fie usor sa-l invat la ladita dar tot nu vreasad

| jacksonboy a răspuns:

Bine deci, si eu am trecut prin chestia asta tot cu un catel, nu mau lasat, dar sti ce am facut? cand a venit ziua mea am cumparat un caine din banii mei si prietenul mi la adus la ziua mea ca si cum el mi-ar fi dat cadou un caine, si chiar a functionat. Ai tai nu au cum sa arunce un cadou. Fa si tu asta si vei fi fericita. Funda? happy

| ThePagany a răspuns:

Nu poti.

| Bibiraphaeltudor a răspuns:

Buna! deci eu in locul tau i-as spune cat de mult imisdoresc acel catelus, cat de mult imi place... Ii spui ca asta iti este dorinta!