| Roxii12 a întrebat:

Vreau sa-mi iau o broasca testoasa cu tample rosii/galbene. 1. Este bine un acvariu 60x25x30?( am sa il mai schimb :d). 2.Cat costa un incalzitor,termometru, pompa de aer? (filtru am). 3.Ar trebui sa cumpar 2 termometre?(unul in apa si unul la suprafata) 4. Ce mananca/ de cate ori/ cat sa-i dau pe zi? 5.Ar trebui sa ma duc la veterinar regulat? 6. Este obligatoriu sa-i tin si noaptea neonul aprins? 7. Pot sa pun in acvariu plante acvatice naturale? 8. Poate sa stea si cu cativa pesti? Mersi ca ati citit romanul meu de intrebari su mersi pentru raspunsuri big grin

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Buna roxii! Sa vedem ce sfaturi iti da adiacvaristu:-1 daca vrei un pui acvariul actual este ok, insa la vara va trebui inlocuit neaparat cu unul mai mare. Testoasele cu tample rosii cresc uriase, ajung la cateva kg, mult mai mult decat cele autohtone. -2:incalzitorul costa intre 28-35 lei unul chinezesc, dar este ok.Iti va trebui unul cu o putere de 50w la acel acvariu, mai ales ca nu va fi plin cu apa, va trebuii amenajat si cu o parte de uscat unde broasca sa iasa pe uscat, o insulita, eventual o radacina care sa iasa din apa. Termometru cu alchool acvaristic costa intre 10-30 lei. Cele la 10 lei sunt ok, insa poti gasi si mai ieftin. Pompa de aer nu este necesara, filtrul este suficient la testoase. 3big grina ar trebui 2, la suprafata poti monta unul aplicabil(ca o folie arata)(se lipeste pe sticla acvariului pe exterior, tu il vei lipi la fel dar unde nu ai coloana de apa, costa cam 15 lei asa cu cristale aplicabil. -4:Exista sortimente de hrana prin magazinele specializate pentru ele.O hranesti 1 data pe zi este suficient, sau de 2 ori cu portii mai mici. -5: Daca o ingrijesti corect nu ai nevoie de veterinar deloc! -6:Nu trebuie sa ii tii neonul aprins noaptea, acesta trebuie sa respecte ciclul noapte-zi de 10-12h lumina si restul intuneric. -7big grina se pot pune plante naturale, ina le-ar putea manca. -8:testoasele nu pot fi tinute cu pestii indiferent ce iti va spune vanzatorul, daca ii pui pesti ii va ataca si omara.Cu placere si cred ca merit funda! Bafta cu ele.