| Nana1 a întrebat:

Am o intrebare care necesita raspuns urgent. Dau funda :"D. Bun ieri am primit un bichon havanez de aproape 2 luni face pe 7 feb 2 luni. Problema e ca..de ieri de pe la ora 14 nu a mancat nimic! Am incercat sa ii dau ciorbita de legume ..nu a mancat a gustat doar dupa orez cu morcov si carnita fiarta de pui...degeaba..azi de pe la 9 am fost cu ea la veterinar i-am explicat dansei situatia si nu a fost suprinsa. Deoarece dansa a zis ca nu este inca obisnuita cu locul atata timp cat nu mai exista si alte simptome ca ar avea ceva ea e vioaie bea apa..doar mancare nu vrea i-am facut lapte cu miere galbenusi de ou si 2 picaturi lamaie pentru vitamina C abea a baut 14 ml..cat ar trebuii sa bea? :/ nu mi se pare ok ca refuza si laptele si ca trebuie sa ii pun seringa intro parte sa ii dau putin cate putin? (Nu are nici primul vaccin facut doctora a zis dupa a -2a deparazitare care e pe 3 feb si dupa 3 zile ii face imediat vaccinul

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Fiecare veterinar are gandirea sa, si e logic asta, laptele e foarte bun de preferat cu 1, 5 % grasime ( mai mult e prea gras), dar daca cainele are intoleranta la lactoza ( face diaree dupa ce bea lapte ) nu mai este bun.
Nu e deloc mica sa manance, a mea la 1 luna mamca foarte mult, si boabe( au dinti, deci pot mesteca cu usutinta boabele, dar pentru juniori ).
Ma bucur ca mananca, poate era doar din cauza acomodarii si nimic mai mult.
Puii de obicei mananca de 3-4 ori pe zi, deci, putin si des e foarte bine cum ii dai tu.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Banuiesc ca e cum a spus veterinarul, are nevoie de timp sa se obisnuiasca, chiar daca mi se pare cam ciudat, puii sunt destul de absani la mancare.
Sper ca nu i-ai dat ciorba cu sare sau altfel de condimente ( nu au voie sare sau condimente).
De la lapte s-ar putea sa aiba intoleranta, deci nu o mai forta daca nu vrea. Iti un mic secret, cumpare-i vitamina C lichida, si pune-i 2-3 picaturi in apa de baut, si o sa vezi ca o sa inceapa sa manance.
Si sa nu ii mai dai miere, nu este indicata la catei.
Mancarea de baza trebuie sa fie mancare de caini dar sa fie pentru juniori ( are toti nutrietii ca puiutul sa se dezvolte corect), poti sa ii faci si un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.
Suplimentar poti sa ii dai si carne de vita/curca/ pui fiarta ( nu cruda, deoarece stomacul cainelui nu prea poate sa digere corect, plus carnea contine microbi si bacterii care ii fac foarte rau la stomac). La pet shop gasesti si suplimente gen batonase cu vitamine si calciu.

| Nana1 explică:

Buna Laura doctorul veterinar mi-a dat o foaie pe care scrie ce are voie si ce nu i-am luat bobite speciale corespunzator varstei ei orezul cu morcov si carnita de pui fiarta nu contine absolut nici un condiment de miere nu stiam ca nu e buna am citit pe foaia data de doctora reteta cu lapte pentru pui cu miere galbenus de ou si 2 picaturi de zeama de lamaie am mai incercat sa ii dau bobite dar am impresia ca inca nu poate sa mestece bine vad ca acum mananca dar foarte putin nici nu o fortez o las pe ea cat poate la varsta ei trebuie sa manance o data la 4 ore o.o dar luandu-ma dupa cantitate nu sunt sigura ca s-a saturat pe deplin acum nu stiu cat de ok e sa incerc sa ii dau la 2 ore masa putin si des de mancare gatita ma cam feresc sa ii dau are mancarica ei o sa ii cumpar vitamina c sa pun 2 pic in apa aseara a inceput sa manance dupa ce a baut 16 ml din laptele facut am pus 2 pic de zeama de lamaie si vad ca mai mancase din bobite oricum e un semn bun ca mananca chiar daca nu e ff mult e primul catel care refuza mancarea o fii din cauza ca e prea micuta?

| LaLaura a răspuns (pentru Nana1):

Buna.
Fiecare veterinar are gandirea sa, si e logic asta, laptele e foarte bun de preferat cu 1, 5 % grasime ( mai mult e prea gras), dar daca cainele are intoleranta la lactoza ( face diaree dupa ce bea lapte ) nu mai este bun.
Nu e deloc mica sa manance, a mea la 1 luna mamca foarte mult, si boabe( au dinti, deci pot mesteca cu usutinta boabele, dar pentru juniori ).
Ma bucur ca mananca, poate era doar din cauza acomodarii si nimic mai mult.
Puii de obicei mananca de 3-4 ori pe zi, deci, putin si des e foarte bine cum ii dai tu.