| Anduu a întrebat:

Am o intrebare: Zebrele australiene isi schimba penele?
Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| PopAdrian a răspuns:

Zebrele (ca si pescarusii japonezi, de altfel) isi schimba constant penele. Ele nu au o perioada de naparlire pronuntata asa cum au canarii si gould amandinele, spre exemplu. Tocmai de aceea o alimentatie sanatoasa si completa le asigura pene frumoase pe tot parcursul anului. Puii intr-adevar naparlesc pe la 2 luni si ceva, atunci e singura data cand o sa vezi zebrute mai "ravasite". Dar nu dureaza mult si revin la pene frumoase
O alimentatie completa consta din seminte, fructe, verdeturi, legume si ou fiert tare. (egg-food -> vei gasi destule retete pe net pentru asta, cea mai simpla reteta consta in ou fiert tare si dat prin razatoare sau blender; sau ou si morcov date prin razatoare, amestecate cu pesmet s.a.)

9 răspunsuri:
| Bezea a răspuns:

At first I was like "Dafuq ya talking about dudette"? But then I was like "Ohh I see what you did there" laughing.

Ai 1-0 dar lasă că îmi iau eu revanșawinking.

| AngelHugz a răspuns:

Hei tuturor happy

Răspuns utilizator avertizat
| xBebee a răspuns:

Da, zebrele australiene isi schimba penele o data pe an, si de 2 ori pe an solzii, si naparlesc tot o data pe an.

| jokiss a răspuns:

Zebre cu pene?

| jokiss a răspuns:

Gata... m-am documentat laughing si se pare ca da, este normal sa isi schimbe penele

| Anduu explică:

Multumesc pentru raspunsuri happy chiar m-ati ajutat big grin

| BellaFoxyMaria a răspuns:

Daaa laughing

| eXit96 a răspuns:

Da le schimba.