| ETelecan a întrebat:

am un caine bichon maltese de 1 an si jumatate si as dori sa il dresez, nu mari trucuri de circ ci doar cum sa nu mai isi faca nevoile in casa, sa fie mai ascultaor etc. Care ma poate ajuta ii dau fundita.

Răspuns Câştigător
| MâţulMov a răspuns:

Pentru inceput ar trebui sa-l inveti cum sa faca diferenta dintre un lucru bun si unul rau. Poti sa faci asta printr-un joc si printr-o mica recompensa.De ex. il pui sa aduca un bat pe care il arunci la max. 3, 5 metri si ori de cate ori il vezi ca ti-l aduce sa-l mangai pe cap si sa-i dai un ''bonbon''(o pastiluta de-aia mancare pentru. catei).Va intelege ca face bine ce face. Apoi poti sa-i spui si sa-l duci la cutiuta lui si sa-i spui sa se usureze acolo. Daca nu te asculta poti sa-i dai o palma fooarte, foarte usor peste botic, iar el va intelege ca a facut un lucru rau.Asa ca va face acolo. Si ai putea sa-i dai ceva mancare pentru. catei si cand merge la ''wc'', dar in general ar trebui sa-l mangai pe cap si sa-l alinti.
Cred ca te descurci big grin Bafta!

6 răspunsuri:
| Bogdanm82 a răspuns:

Intra pe www.cosmopet.ro si vorbeste cu alti posesori de bichon maltese. Sunt sigur ca acolo vei gasi raspunsul.

| Elee a răspuns:

Pai si eu am avut un bichon maltese de 1 an crying nu-l aveam de cand era mic. Parintii mei au trebuit sa-l dea inapoi pentru ca era destul de rau crying Dar eu il iubeam. crying Atunci n`aveam cont aici si nu m`am gandit ca as fi putut sa fac ca tine... Sa intreb cum sa-l fac ascultator. Acum imi e foarte dor de el! Sper sa nu patesti si tu asta. Scuze. Nu te pot ajuta. happy

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai, daca aveai o pisica mare, cand aduceai puiul de caine, atunce se atasau + ca invata sasi faa nevoile pe pamant, de la pisica, singur, eu am hasky si asa s-a intamplat, eu nici nu m-am gandit big grin, dar ai putea sa ii pui rahatul acolo unde vrei tu si sa ii areti, ca acolo, ducandui rahatu cu el de fata, cred, nu sunt specialist, poate ca spun prosti, de poate aju, bft

| Cedry2k1995 a răspuns:

Cand se usureaza prin casa. baga-l cu nasul acolo unde a facut si mai dai cate o palma. doua. aveam si eu problema asta laughing cu un ciobanesc german carpatin mioritic laughing si ala e mare si cand facea in casa...pfff noroc ca aveam gresie si nu facea pe covor.laughing) si la un momentdat la ora 6-7 dimineata se trezea si incepea sa planga la usa d la intrare... ii adeam drumu si apoi maikmea il striga de la geam si se intorcea singur acasa si se punea pe presul de la usalaughing)) nu mai circula nimeni pe scara cand era cainele la usa rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor funda?batting eyelashes

| hotterinsummer a răspuns:

Numele lui e Patrunjel?! nu stiu cum sa-l dresez spune-mi daca il cheama Patrunjel plz

| nr1sweetie a răspuns:

Pai.eu am un caniche de 8 luni si l-am invatat sa isi faca nevoile la covoras sau afara din prima zi. a fost destul de greu. cand crdeam ca a invatat, a doua zi iar se scapa(dar el era si micut). cand se mai scapa asa din cand in cand, m-am decis sa iau un spray din acela care nu miroase pentru oameni, dar cainii nu il suporta. o sa vezi ca nu o sa mai faca acolo pe unde dai. a durat ceva, dar acum latra la usa cand vrea afara(stau la casa). faza e ca nu stiu daca o sa mai poti sa il educi acum pentru ca are deja 1 an jumate. e cam marisor.nu stiu daca o sa mai prinda ceva acum. totusi cauta si tu pe net sau uite-te la "cezar si cainii", ca poate zice acolobig grin