| DrugFree a întrebat:

Am un catel caniche de 5 luni si tot roade prin casa! Ce sa fac? Afara nu il pot tine, il musca ceilalti! Am mai lucrat cu caini, dar cu acesta nu pot, am sertarele pline de jucarii de caini si nu se joaca cu ele. Ce sa fac? Va rog dati un raspuns!

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Cainele caniche este unul dintre cainii foarte usor de dresat, n-o sa-ti vina greu sa-l obisnuiesti cu jucariile, dar pentru asta trebuie sa-i starnesti interesul, animalrescuer.
Daca jucariile zac in sertare sau pur si simplu pe jos, n-ai facut nimic.
Uite ce te sfatuiesc:iei o cutie si in cutie pui o jucarie pe care ai tinut-o in punga cu mancare pentru caini. Jucaria va avea un miros apetisant si cainele tau va fi disperat sa deschida cutia, sa vada ce bunatati gaseste acolo. Tu fii pe faza si provoaca-l.Nu-ti ia mai mult de cateva minute sa-i trezesti interesul pentru obiectul care se afla ascuns si care mai si miroase bine.Cand va reusi sa deschida capacul cutiei(tu sa-l ajuti) trebuie sa pari fericit si sa-l feliciti.In felul asta cainele va intelege ce miza mare are jucaria, o va lua cu drag si o va roade. Fa la fel si cu a doua jucarie:pune-o intr-o punga si mai pune-o intr-o punga si ascunde-o sub o haina, sub un obiect usor.Caniche-ul este caine de vanatoare, va cauta daca il inveti sa faca asta. Da tu valoare obiectelor, fa-le atractive pentru caine.
Cred ca 2-3 jucarii sunt suficiente. Daca ai casa plina de cauciucuri si mingiute e firesc sa-si piarda interesul, dar daca timp de cateva seri va dormi alaturi de cateva jucarii le va privi altfel si le va roade cu "sentiment".
In acest timp, de cate ori il gasesti distrugand cate ceva, ii spui un NU hotarat si ii aduci una dintre jucarioarele lui, in care, cu putin efort, poti baga cateva bobite uscate de hrana pentru caini.
Gata, treaba-i ca si rezolvata!

4 răspunsuri:
| DrugFree explică:

Perfecto, nu o sa il bat, multumesc pentru raspuns

| ILied a răspuns:

Iti spun din proprie experienta.Nu o sa te ajute mult momentan jucariile pana ce atinge varsta de 1 an. Osul ajuta putin, doar ca iti garantez ca nu o sa il tina mai mult de o zi.Parerea mea e sa aduni tot din calea lui, eventual sa ii restrictionezi accesul din camera ta si locuri unde ar avea cel mai mult de ros. Dupa 1 an o sa se linisteasca drastic, bineinteles o sa fie mereu jucaus, doar ca o sa stie sa faca diferenta intre bine si rau.Nu ti-as sugera sa il bati, deoarece este un o rasa inteligenta si nu rezolvi nimic prin bataie, in schimb poti sa ii explici si de fiecare data cand incearca sa doara ceva ii spui "nu e voie" si de fiecare data cand te asculta ii dai un premiu(biscuite, os). Daca il prinzi ca iti ia ceva sa roada prinde-l de zgarda, trage-l lejer inapoi de ea si spune-i "lasa" pana va da drumul la obiect.eu asa am facut, aveam aceleasi probleme ca si tine, iar acum pot lasa orice in calea lui fara sa se atinga.

| belze9but a răspuns:

Nimic, creste el rolling on the floor, si eu am fetita caniche, a ros picioarele la scaune si la mese, papucii (dimineata cand vroiam sa ne incaltam belearolling on the floor ) a ros telecomanda de la televizor, rodea cabluri, de jucariile ei nu se atingea, acu are peste 6 ani, si a scapat de defectul asta, creca e timpul sa schimbi mobila, iei totul cu picioare de metalhee hee

| alexandra_2511 a răspuns:

Pai ai de al dresa in primul rand trebuie sa il inveti sa nu mai faca prosti fa infiecare zii exerciti cu el (sal inveti sa nu mai iti faca camera un dezastru)si o sa ca o sa se obisnuieasca am si eu un caint si tot asa mi s-a intamplat si am ascultat sfatul unui specialist... incearca sal controlezi u pe el si o sa vezi ca o sa iti mearga baftawinking