| Shìzuko a întrebat:

Am un catelus si doua pisici mai mari de el cu vreo luna.
Catelusul are doar o luna si e inca neajutorat.
Am incercat sa il pun pe catelus intr-o camera cu pisicile dar ele au sarit pe el sa-l zgarie.
Dupa voi cine este raul?
Pisicile ca sar pe el sau catelusul ca le sperie?
Si cum sa ai fac sa se imprieteneasca pentru ca nu am sa ai pot tine indepartati pentru toata viata...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista animale rele. Ceea ce fac este instinctiv...
Cu timpul ar trebui sa se obisnuiasca intre ei. Cel mai bine ar fi sa ii mai pui impreuna, supraveghind-i mereu.
De preferat cate o singura pisica cu cainele. Alege un moment cand sunt mai lnistiti, cand doarme cainele de exempu. Cum spuneam, daca nu ai rabdare si nu continui sa incerci nu vei ajunge nicaieri. E o chestiune de timp, i-ai putea de asemenea hrani impreuna(tot un caine si o pisica pentru ca sunt mai usor de controlat). Cand spun "hrani" ma refer sa ti in mana bobite si sa le dai cate una. Cand cainele va mai creste il vei putea dresa.
E intr-adevar o chestiune complicata, dar timlpul re rezolva pe toate.

2 răspunsuri:
| VladPetcu a răspuns:

Poi iei cate o pisica si o pui departe de catel si ii apropi incet incet ar trebui sa mearga si sa se impace destul de repede.
Funda?

| Kathhy23 a răspuns:

Asa am patit si eu.Pentru inceput trebuie sa astepti un timp ca ei sa se obisnuiasca unul cu celalalt.Eu am 2 mari caini si un pui de pisica, la inceput nu se intelegeau deloc, insa cam peste 2 saptamani au inceput sa se mai linisteasca.Iar daca ai tai mai sunt si pui, atunci va fi mai simplu, dar trebuie sa ai rabdare.Baftawinking