| Frumusika180 a întrebat:

Cum se poate afla varsta la perusi ( femela si mascul ) kiss Dau funda + vot :-)

Răspuns Câştigător
| roxuuroxii16 a răspuns:

Salut! Ca sa afli varsta unui perus sau sexul trebuie sa te folosesti de mai multe metode: Perusii tineri au dungi negre pe frunte si ochii in intregime negri. Pe masura ce imbatranesc, dungile de pe frunte se retrag catre spate, iar in jurul pupilelor se formeaza un "inel" alb.
Sexul il afli astfel:
zona carnoasa de deasupra ciocului (practic, "nasul"), care este colorata in albastru intens la masculul adult si in beige ciocolatiu la femela. Culorile se "adancesc" in perioadele de imperechere, devenind ceva mai inchise, mai profunde.

Atentie, insa - culoarea acestei zone carnoase de deasupra ciocului poate sa insele proprietarii de perusi fara suficienta experienta, intrucat la femelele foarte tinere este colorata in albastru deschis, alburiu.
Daca ai pui de perusi, femelele au narile (aflate in aceeasi zona carnoasa de deasupra ciocului) albe iar masculii rozali... Sper ca ti-am fost de folos!

2 răspunsuri:
| coffequeen a răspuns:

Pai perusii traiesc 20 ani la libertate insa in cusca doar 10 calculeaza citi ani sunt de cind s-a nascut...dar daca nu stii cind s-a nascut uite-te pe inelul lui /ei si gata