| fataaaa a întrebat:

Buna TPU.De ce motanelul meu in varsta de 8-9 luni este foarte sperios? De cand era mic am incercat sa il invat sa fie bland si sa nu se sperie de oameni, dar nu am reusit. Daca vreau sa il mangai, el se sperie fiindca crede ca vreau sa il bat (Nu l-am batut sau certat niciodata) si de fiecare data cand il iau in brate el sta 5 secunde, dar apoi se zbate si ii dau drumul. Oare de ce este asa? Mereu ma joc cu el, ii dau de mancare si incerc sa il imblanzesc. Oare sa fie din cauza ca mama lui cand era de varsta lui a fost batuta de un om, fara voia mea? Sau asa este firea lui si nu il pot schimba? Va rog, daca sunteti iubitori de animale sa ma ajutati sa il imblanzesc sau sa imi explicati de ce se comporta asa.P.S. Fara comentarii jignitoare.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Rabdare si perseverenta.Incearca sa-l mangai in timp mananca (bucatica cu bucatica din manata sau cand bea lapte)Trebuie avut grija ca nimeni din casa sa nu-l sperie nici macar cu un gest, de exemplu o bataie din picior sau vreun zgomot mai strident/puternic chiar daca a facut prostioare.Trebuie certat dar cu blandete.Chiar si in lipsa ta trebuie sa invete sa aiba incredere in oamenii din preajma. Pisicile sunt foarte independente si cam fac numai ce vor dar se pot impune anumite reguli cere va trebui sa le invete. Oricum e destul de mic si de acum incepe adevarata educatie cat si asa zisa imblanzire daca e cazul.Castiga-i increderea jucandu-te cu el cu un ghem de ata un siret cu noduri orice in care poate sa-si infinga gherutele fara sa se raneasca.Construieste-i sau cumpara-i un cilindru/tub de genul:

http://www.petpal.ro/......00x500.jpg

pentru asi ascutii ghearele.In felul acesta scapi perdelele/canapelele... de atacul lui. Dupa ce mai creste o sa vezi schimbarile(un an). :-bd

12 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Comportamentul e transmis de catre mama. Mai bine ca se sperie decat sa-l vezi mort din cauza otravirii sau calcat de vreo masina. Joaca-te cu el in continuare. Nu-l certa si nu-l bate ca o sa fuga de acasa cu prima ocazie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisicile sunt, în general, sperioase. Sunt animale de pradă și sunt mereu în alertă. Și motanul meu de 3 ani se mai sperie. Este drept, cu vârsta s-a obișnuit cu oaspeții, acum nu mai are așa mari probleme.

| awspam a răspuns:

Poate ca il stresezi pe bietul motan, lasa l ca vine el la tine

| fataaaa explică (pentru awspam):

Vine si se da pe langa mine, dar cand sa il mangai sau sa il iau in brate se teme.

| awspam a răspuns (pentru fataaaa):

Sincer nu stiu cainele meu cand ma vede sare pe mine si ma joc cu el fara probleme

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna.
La 9 luni este deja mare pentru a-l schimba, nu este caine ca sa faca ce vrei tu!
Daca atunci cand il iei in brate nu vrea, lasa-l! Daca tu o sa-l fortezi el nu o sa se schimbe happy. Incearca sa ii dai mancare de la tine din mana, sa vorbesti cu el (sa il lauzi cand vine la tine) etc...Bafta!

| PisicaDragutza3 a răspuns:

Buna. Pai creca ca a vazut ca a fost batuta mama lui. Dar am o metoda de imblanzire : Tine'o in brate si mangaiel usor(adica pe cap si pana ajungi la coada, dar nu repede ). Daca adoarme e bine, dar daca nu adoarme, dai drumul si vezi daca alearga asta inseamna ca n-a mers, dar la mine a merg dor dupa cateva ori. Imi fine. dar am si eu o intrebare : cum adica ' sperie oameni''? Oricum. Key Bay.

| fataaaa explică (pentru PisicaDragutza3):

Nu sperie oameni, ci sa nu se sperie de oameni, citeste cu rabdare inca o data, ca am scris corect.

| fataaaa explică (pentru PisicaDragutza3):

Nu am scris "sperie oameni" mai citeste o data, eu chiar stiu sa scriu corect plus ca am recitit inca de vreo 3 ori.Si el nu exista cand mama lui a fost batuta, ziceam ca poate s-a transmis frica ei si pisoiului, asta ziceam, oricum mersi de sfaturi.

| fataaaa explică:

Funda

| fataaaa explică:

Mai astept un raspuns-doua si apoi aleg cui dau funda.

| Razvan5769 a răspuns:

Ofera-i niste mancare sau incearca sa astepti sa vina el la tine.