| TheMimy a întrebat:

Buna tpu.Eu vreau un caine de rasa ciobanesc german(caine lup),dar parintii mei nu vor, spun ca se vor cheltui bani pe hrana si pe cumpararea lui.Dar eu nu vreau un adult, ci un pui.M-am uitat pe net pe la preturi si nu costa mult(50-100lei).Aaa da si eu mai am caini, cred ca se numesc corcituri. Orcum ei nu sunt de rasa.
M-am gandit si ca de asta nu vor...
Leam zis ca este un caine foarte bun si am zis ca daca imi iau unu cu par scurt nu va fi o problema mare cu naparlirea.Aaa.da si eu stau la tara.M-am gandit ca este un fel de bonus pentru ca avem spatiu destul de mult.Dar nu stiu ce sa le zic ca sa mi-l ia
Dau funda celui care ma ajuta

Răspuns Câştigător
| Pooc a răspuns:

Spune-i ca e foarte bun la paza si economiseste si tu bani si spune-le ca ii vei ajuta cu cheltuielile lui. dar daca parintii tai nu stau bine cu banii atunci nu le mai spune de caine pentru va trebui carnet de sanatate, vaccinati, mancare, lucruri de caini etccc. plus ca, cand va creste va manca mai mult happy. mai spune-le ca daca il vor cumpara vei invata mai bine si nu stiu... spune-le ca asa nu le vor m-ai fura gainilee laughing. gaseste tu acolo niste replici

3 răspunsuri:
| Shuka a răspuns:

Este o problema mare cu blana, naparleste mult si are nevoie de ingrijire. Tu poate vrei un pui dar gandeste-te ca va creste mare, iar un caine de talia sa necesita multa hrana si ingrijire. Gandeste-te ca daca vrei sa ai un caine sanator trebuie sa il duci periodic la veterinar...care in zilele noastre e o groaza de bani, te sfatuiesc sa-ti iei un caine mic. (Cainii tai nu se numesc corcituri, se numesc metisi.) Succes!

| Zabbyel a răspuns:

NU crezi ca vrei cam multe?(ţinând cont ca mai ai si alti cainii) vrei in loc de "casa" sa ai gradina zoologica?laughing

| AjutorAnorexieBulimie a răspuns:

Parintii tai au dreptate in legatura cu banii, se vor cheltui bani pe cumparare si periodic pe hrana, vaccinuri, deparazitare si eventuale probleme medicale, iar veterinarii nu sunt ieftini. De ce ti se pare atat de importanta rasa? Cainii de toata mana suint mult mai rezistenti la boli, sunt de multe ori mai destepti, mai fideli, mai fara pretentii... Ia un pui de caine care iti place, din asta fara rasa, si dreseaza-l putin si ingrijeste-l ca si cand ar fi de rasa si o sa ai un caine special. Uite aici cum sa alegi un pui de caine destept si fidel (chiar si fara rasa, testul se aplica la toti cainii): http://www.lumeanimalelor.ro/......t_pg_0.htm Bafta!