| TheMusicBoy a întrebat:

In sfarsit am ajuns la "pace" cu mama mea. Astazi am fost inca o data la Animax si i s-a parut foarte dragut hamsterul. Si mie imi plac hamsterii. Puteti sa imi spuneti ce ar trebui sa stiu despre ei si niste sfaturi ca am auzit ca sunt nocturni. M-am gandit ca daca ii iau rotita noapte sa i-o scot. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Ofataobisnuita1103 a răspuns:

Si eu am hamster și nu pot dormi când se plimba noaptea pe roată. Eu de exemplu îl țin în altă încăpere.
Despre hamsteri ar trebui sa ști ce alimente are voie și ce alimente îi dăunează (poți căuta pe net), că are nevoie de iubire (să îl mângâi in fiecare zi), trebuie sa îi schimbi apa destul de des și să îi cumperi multe jucării că are foarte multă energie!
Si da hamsterii sunt animale nocturne.
Sper că te-am ajutat big grin

| TheMusicBoy explică (pentru Ofataobisnuita1103):

Ce cusca are hamsterul tau? Si noaptea chiar o sa stea treaz si nu o sa pot dormi? Eu stau la bloc si avem doua camere si il voi tine la mine in camera

| Ofataobisnuita1103 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Da o să stea treaz toată noaptea și o să se plimbe și o să se dea in roată.
Acum depinde și de tine. Eu de exemplu nu pot adormi dacă e gălăgie! Daca tu poți și te obișnuiești nu vei avea probleme. Spui că stai la bloc deci îl poți ține și pe balcon!
Hamsterul meu are o cușcă destul de mare și cu etaj că sa se poata cățăra și juca pe acolo. Eu îți recomand să îi iei o cușcă spațioasă!
Apropo trebuie sa îi faci curat la fiecare 7 zile ( eu așa îi fac pentru că nu prea face mizerie, dar tu îi poți face și câte o data la 4 zile daca tu crezi că e nevoie). Mai ai și alte întrebări?

| TheMusicBoy explică (pentru Ofataobisnuita1103):

Da. Noapte pot sa ii scot roata dac ii cumpar una? Adica nu vreau sa aud ca se da in roata. Ziua poate sa se dea in roata cat vrea. Si, e cu gratii cusca sau cu ce?

| Ofataobisnuita1103 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Da,noaptea îi poți scoate roata doar daca are altceva care să-i ocupe din timp și să-i consume energia.
Da, cușcă e cu gratii din fier și daca vrei sa nu le roada ( dar cred că e imposibil să nu roada macar o data cușcă) îi poți lua niște bețișoare de ros speciale. Hamsterii au nevoie mereu să roada cate ceva deoarece lor le cresc dinții în permanență și trebuie să îi tocească.
Apropo eu îți recomand să îți iei fetița deoarece băiețeii își marchează teritoriul, emana un miros mai urât si va trebui sa ii faci curat mei des, dar până la urmă e alegere ta!

| TheMusicBoy explică (pentru Ofataobisnuita1103):

Eu nu stiu ce va fi. Soarta imi va decide. Dar deja am nume daca e fata sau baiat. Vaatu daca e baiat si Raava daca e fata

| Ofataobisnuita1103 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Pe hamsterul meu îl cheamă Maxi și o altă chestie interesanta este că după ce se obișnuiește cu numele, chiar vine la tine când îl strigi (cel puțin la mine așa se întâmplă) big grin

| TheMusicBoy explică (pentru Ofataobisnuita1103):

Ok. Cred ca tu vei primi fundita! La ce raspuns vrei fundita?

| Ofataobisnuita1103 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

La care crezi tu că a fost mai bun happy

14 răspunsuri:
| LaraClarice a răspuns:

Nu e bine sa îi scoți rotița. Gândește-te că e singura lui posibilitate sa își consume energia. Nu e vina lui că e animal crepuscular. Du-l în alta camera noaptea. In baie, bucătărie, hol... Daca nu face mișcare va avea probleme de sănătate.
Așternutul sa fie schimbat o data la 2 zile, colivia spălată la fel. Apa proaspătă zilnic și recipientul spălat tot zilnic. Ai grija că mâncarea sa nu miroasă a rânced, sa ii dai legume proaspete zilnic. Ai grijă cu fructele dulci, poate face carii.
Rotiță sa fie din plastic sau metal fara zăbrele, pentru că își poate rupe piciorușele când aleargă.
Apa de preferat sa fie plată.
Nu-l forța să stea treaz ziua.
Nu trebuie sa stea in curent sau frig. Sunt foarte sensibili.
Înainte să îl cumperi, fii sigură că îl poți duce la veterinar ori de câte ori e nevoie.
Nu înțeleg părinții ăștia bătuți în cap, care nu își lasă copiii să aibă animale.de. companie.

| TheMusicBoy explică (pentru LaraClarice):

Pai eu mai am un caine. Dar de mult mult timp simt nevoia de un al doilea animalut

| LaraClarice a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Super! Spor la alegerea hamsterului.

| RobertMoon a răspuns:

Acum câteva săptămâni voiai peruș, acum vrei hamster, dar îți plac și atât, caută pe google cum de îngrijesc că nu cred că ți-ar place sa dea cineva copy paste la niste chestii pe care le poți găsi și singur in maxim 2 minute de căutări.

| TheMusicBoy explică (pentru RobertMoon):

Eu am cazut la pace cu mama mea sa imi ia hamster. Daca nu mi-ar fi placut si hamsteri nu as primi nimic

| sweetys a răspuns:

Si suzeta si tot ce poate sa roata poti sa scoti noaptea. Sa ii iei cusca din plastic, nu cu gratii, fiindca va roade toata noaptea la ea. Sa ii iei si betisoare de ros.
Sa ai in permanenta rumegus si talas, trebuie schimbat in fiecare zi sau maxim la doua zile, daca poti sa suporti mirosul. Nu ii da drumul prin casa, o sa iti ia ceva timp sa il recuperezi, daca vrei sa te joci cu el, poti sa ii iei o bila din plastic, asa sigur nu il pierzi.