| Sandhya a întrebat:

Mi-a adus cineva un shih-tzu de 2 luni negru si nu stiu cum o sa se faca. Mama catelusului mi-a zis ca-i originala dar desprea tatal lui mi-a zis ca ar fi shih-tzu de talie mica si ca nu are parul foarte lung, mediu cred (ceea ce eu nu am auzit de 2 tipuri de shih tzu).
Voi ce parere aveti, exista si astfel de shih-tzu, ca puiul seamana ca pe google imagini.

Răspuns Câştigător
| BizuBVBArmy a răspuns:

Din descriera ta tatal catlului tau nu ar fi de rasa pura ci doar ca sa sp asa o imitatia facut dintr-un shih-tzu si un pechinez sau un bichon cel mai probabil. Iar despre cainele tau nu e rasa pura deorece nici tatal nu e soi astfel cainele tau e un Shih-tzu corcit cu un pechinez. Nici culoare nu aproba ca cainele tau e de rasa pura deoarece un shih-tzu are 2 culor nu numai una singura. Nu va ave caract rasei ii va cadea parul parul nu va fi foarte lung pe scurt nu poate fi un caine de expozitie! Imi pare rau si mie mi sa int la fel am vrut o femela de bichon maltez si nu era de rasa era o combinatie dintre bichon si un pichinez

| Sandhya explică (pentru BizuBVBArmy):

Mda am aflat. tatal e yorkie corcit cu bichon iar mama e shih-tzu. sper ca va iesi frumos cu par lung ca deja la 2 luni il are marisor.

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Un caine cumparat in felul asta e ca un bilet la loterie,nimeni nu-ti poate spune cum va arata si cum va fi caracterul lui.
Doar de un caine cu pedigree poti fi sigur de temperamentul si fizicul lui,altfel nu, fiindca nu stii daca vreunul din stramosii lui nu este din alta rasa si puiul sa mosteneasca ce are acel stramos.

Shih-tzu de doua feluri nu exista.

Orice caine fara pedigree(singurul act ce dovedeste ca ai un caine de rasa) se numeste metis, exceptie fac puii ce provin din parinti cu pedigree doar ca din vreun motiv nu s-a putut scoate pedigree si lor. Daca un caine nu are pedigree, nu provine din caini cu pedigree, dar are trasaturi de vreo rasa se va numi metis(corcitura) din rasa respectiva. Nu poti numi un caine rasa pura daca nu detine pedigree sau macar parintii.

Sper ca ai inteles!