| Vickys a întrebat:

Voi ce ziceti de pastilele Bravecto? Pentru Deparazitare caini
E adevarat ca sunt toxice la ficat? Cu trecerea anilor. Exista si zgarda FORESTO, stiu, dar pentru om, nu e toxica, daca cainele se urca in pat, se joaca cu copiii?

1 răspuns:
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salutare! In general sa iti faci griji de afectarea ficatului la cainii in varsta, nu la cei tineri pana in 7 ani. De asemenea sa iei in balanta ca ar putea muri daca nu ii dai pastila, deoarece muscatura de capuse transmite foarte multe boli, precum: Babesioza, Anaplasma, IMHA etc.
In cazul Bravecto, nu exista efect repelent, adica capusa trebuie sa muste ca sa moara (n-o sa fie o problema pentru caine ca abia dupa "masa" capusa transmite boala). Dar in cazul Foresto lucrurile stau altfel, acesta avand si efect repelent, adica impiedica parazitii sa urce pe caine. Daca iti este teama de pastila Bravecto, poti opta pentru Foresto / Scalibor / Kiltix + pipeta lunara in ceafa cu Advantix, Vectra, Frontline triact.
Detalii poti gasi si aici: https://www.veterinarladomiciliu.ro/deparazitarea-externa-la-caini/
Cu stima!