| Bidenci_Sorin_1993 a întrebat:

Buna vreau sa imi cumpar un porcusor de guineea si as vrea sa stiu:
Cu ce se hraneste?
Cu ce se spala /la cat timp?
Daca iau 1 mascul si 1 femela e ceva rau?
Si niste nume... fata/baiat...cel mai bun raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Pe acest site ai tot ce trebuie
http://www.gemon.ro/ingrijirea.htm ( poti sa selectezi orice subiect de intereseaza din in partea stanga a paginii).
In completare mai adaug ca porcusorul nu se spala, el se curata singur la fel ca si iepurele, pilea sa este foarte sensibila ( poti sa ii cauzezi o iritatie sau o boala de piele), dar poate si racii.

| Bidenci_Sorin_1993 explică (pentru LaLaura):

Are ceva daca pun 1 femla si 1 mascul in aceeasi cusca?

| LaLaura a răspuns (pentru Bidenci_Sorin_1993):

"O femela si un mascul:
Inainte de a alege aceasta combinatie ce pentru multi doar pare buna, trebuie sa stim, ca femela nu poate ramane mereu langa mascul, deoarece gestatiile des repetate vor periclita sanatatea, sau chiar viata femelei. Pe langa faptul ca va trebui sa ne asumam raspunderea pentru puii care se vor naste, in perioada de odihna a femelei masculul va trebui asezat intr-un mediu potrivit lui. Un mascul suporta foarte greu singuratatea (!) daca este izolat, separat de cel/cei din specia lui! Decizia de a avea porcusori este o raspundere pe termen lung, in conditii optime ei pot trai chiar sapte (mai rar si mai multi) ani. Daca nu suntem crescatori, ca animale favorite sa alegem doi porcusori de acelasi sex, acea\sta fiind alegerea cea mai buna. " scria tot acolo

| Bidenci_Sorin_1993 explică (pentru LaLaura):

Sau daca imi iau un hamster si un porcusor e ceva rau?

4 răspunsuri:
| Pardelian a răspuns:

Sunt vegetarieni deci nu mananca carne-alimentatia ca si la iepure.