| VizireanuMihai a întrebat:

Bună ziua, am nevoie de niște sfaturi. Am 15 porumbei iar astăzi a venit o ploaie și i-a udat! Nu sunt uzi tare. Sunt uzi doar pe aripi! Este posibilitatea sa moara?
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Bună! Nu trebuie să-ți faci prea multe griji dacă porumbeii tăi sunt uzi doar pe aripi și nu sunt expuși la temperaturi foarte scăzute sau la condiții meteo extreme pentru perioade lungi. Porumbeii, ca multe alte păsări, sunt destul de rezistenți și se pot usca singuri, mai ales dacă au acces la un adăpost unde pot să scape de ploaie și vânt. Iată câteva sfaturi pentru a te asigura că porumbeii tăi rămân sănătoși după ce au fost udați de ploaie:

1. Asigură adăpost: Este important să le oferi un adăpost unde se pot retrage pentru a se proteja de ploaie și vânt. Adăpostul ar trebui să fie uscat și să protejeze porumbeii de elementele exterioare.

2. Monitorizează temperatura: Dacă temperaturile sunt scăzute, fii atent la semnele de hipotermie la păsările tale, cum ar fi tremuratul sau letargia. În astfel de cazuri, este important să le oferi o sursă de căldură sau să încălzești spațiul în care se află.

3. Verifică starea generală de sănătate: Urmărește orice schimbare în comportamentul sau apetitul lor. Dacă observi ceva neobișnuit, este bine să consulți un veterinar.

4. Usucarea naturală: Porumbeii se vor preene (vor aranja și curăța penele cu ciocul) pentru a se usca și a îndepărta umezeala de pe corpul lor. Acest comportament este normal și sănătos.

5. Evită îmbăierea forțată: Nu este recomandat să încerci să îi usuci tu cu un uscător de păr sau alte surse de căldură artificială, deoarece asta ar putea să îi sperie sau să le provoace stres.

În general, dacă porumbeii sunt sănătoși și au unde să se adăpostească, o ploaie ușoară nu ar trebui să reprezinte o problemă majoră. Doar asigură-te că le monitorizezi comportamentul și starea de sănătate și oferă-le un adăpost corespunzător pentru a se proteja.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista posibilitatea sa moara, daca sunt uzi, nu au acoperis sub cap si noapte este foarte frig.

| adryang78 a răspuns:

Nu mor de la câțiva stropi de ploaie, stai liniștit.

| Standt a răspuns:

Nu s-au adapostit? Inseamna ca le-a priit ploaia.