| CRISTINAMIA a întrebat:

Bună!
De curând am adoptat o pisică mică.
Am observat că de câteva zile, când stau în pat, vine și se uită fix în ochii mei, apoi îmi dă cu lăbuța și îmi linge pleoapa. Mă cam sperie acest comportament. Eu am mai avut o pisică la părinți, dar nu am mai observat acest comportament. E un mod de afecțiune?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Vântulalb a răspuns:

Fiind inca mica, vrea joaca. Apoi, cum se spune mai sus, e un gest de igiena. Cand imbatranesc pisicile se schimba. Devin egoiste. Nu ai de ce sa fii speriata. Numai sa fii atenta sa nu te zgarie cu gherutele. La varsta asta ele inca nu stiu cum sa le foloseasca.

5 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Unii experti sunt de parere ca obiceiul e mai frecvent in randul pisicilor ramase orfane sau a acelora luate prea repede de langa mama. Da, este un mod de afectiune, asa o spala mama ei pe ea cand era mica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrea sa se joace

| CassiusAlexander a răspuns:

Ți-a rămas pudră la ochi. Ai o pisică demachiantă.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Acum, tu ești mămica ei. Caută și ea atenție, să fie îngrijită și alintată.

| Lizuca1234 a răspuns:

Nu este nimic în neregula. Mișcarea ochilor, clipitul lor li se pare interesant și o iau ca pe o joaca.