| lallalle a întrebat:

am un bichon havanez de aproape 8 luni,avand blanita destul de lunga m-am gandit sa il tund. Si am vrut sa il tund eu cum vreau,deoarece am vazut caini tunsi la salon care nu mai aratau a caini. Am comandat o masina de tuns catei de pe internet si am inceput sa tund catelusul. L-am tuns pe spate si apoi a inceput sa se maraie la masina si sa nu mai stea cuminte. Am chemat veterinarul sa ii faca o anestezie sa il pot termina. A ajuns veterinaru care se comporta mai rau ca un animal,l-a intepat de cateva ori in labuta pana i-a gasit vena, pana a bagat seringa in ac i-a curs catelului o gramada de sange si cand i-am spus imi raspunde "lasa ca nu are nimic ca e tanar". Infine...i-a facut asa-zisa anestezie pe care mi-a luat 30 ron,catelusul a ramas intins jos, eu l-am intrebat cat timp tine anestezia si mi-a raspuns ca 45 minute,catelul statea jos intins si imi spunea "hai fa-l repede, fa-l repede!" si a plecat. Dupa 2 minute catelul a inceput sa schilaie sa se zbata,avea piciorusele incordate,tremura tot si plangea incontinuu si ochii i s-au facut negri. L-am luat in brate si plangeam odata cu el,eram speriata nu stiam ce se intampla, l-am sunat pe veterinar si mi-a spus "asa trebuie sa faca" si mi-a inchis.Si am stat 40 de minute cu catelusul in brate pana si-a revenit. Asta a fost ceva normal? Nu cred. Doar mi-a chinuit animalutul...

7 răspunsuri:
| YouNoob a răspuns:

Tu esti persoana care l-a chinuit.
Deci un catel nu e o papusa ^^

1) Daca nu ai experienta la asa ceva nu te bagi
2) Normal ca a inceput sa te maraie probabil l-a ciupit masina de tuns ^^
3) Speriat fiind a vrut sa se apere dar tu ai chemat un ratat sa il anestezieze
4) Anestezia ratatului a fost varza si i-a produs un soc animalului
5) Du-te la salon cu el ca sa il tunzi ^^ e doar 50-80 ron maxim. Cam cat o masina de tuns si o anestezie ^^

| lallalle explică (pentru YouNoob):

Fara frica ca nu l-am ciupit l-am facut cu mare grija si eu am crezut ca acela e un doctor care stie ce e mai bine pentru catel nu o bruta!

| YouNoob a răspuns (pentru lallalle):

Eu am un chow-chow de 3 ani si stiu foarte bine ce inseamna tunsul la catei.
Majoritatea masinilor de tuns de pe piata sunt varza, nu zic ca l-ai ciupit intentionat dar iti spun categoric ca daca nu simtea un deranj statea linistit

| sniper2998 a răspuns:

Tu ti-ai chinuit animautul! De ce l-ai chemat?!?!?!?!?! wtf?! cainele nu vrea sa fie tuns... nu il tunde! Daca tot tii asa e mult la el.

| lallalle explică (pentru sniper2998):

De ce nu trebuie tuns? Eu nu puteam iesi cu el la plimbare deoarece ii era foarte cald cu o blanita de 10 cm pe el, mai bine abtine-te ca habar n-ai!

| sniper2998 a răspuns (pentru lallalle):

Mai bine lasa gura ca un caine nu e o jucarie! Te intreb... de cate ori ai tuns un caine?!

| prettyselena11 a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa zic chiar este ceva ciudat eu stiam ca anestezia se face pe spatele catelusului...in fine poate la intepat intr-un loc sensibil si de aceea a,, plans".dar daca i-a trecut este bine...si daca vrei si un sfat canmd il mai tunzi da-i ceva sa roada sau sa se ocupe cu ceva in timp ce il tunzibig grinFunda?:*