| lallalle a întrebat:

am un bichon havanez si acum ca vine vara m-am gandit sa il tund. Am vazut foarte multi catei tunsi foarte foarte scurt care aratau foarte rau,imi spuneau stapanii lor ca le-a tuns si blanita de pe cap, de pe urechi mai ca le era rusine sa iese cu catelu` din casa. Nu vreau sa patesc si eu asa ceva cu al meu.Cred ca majoritatea cosmeticienilor canini tund cu masina de tuns ceea ce rezulta ca va tunde foarte scurt?! as vrea sa ii ramana blanita asa de 2 cm sa nu arate ca o pisica laughing. Cateii vostri sunt tunsi cu foarfeca sau tot cu masina? V-ati tuns vreodata bichonul cu blanita dreapta acasa?

4 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Cateii aratau asa din vina stapanilor, pentru ca nu au stiut sa intervina cand nu le convenea cum stilistul tunde catelul.
Trebuie sa ii explici si sa ii arati stilistului cum vrei si cat vrei sa fie de tuns si sa stai langa catel, cand ti se pare ca e tuns destul sa il opresti pe stilist.
Pe banul tau tu comanzi!
Succes si O zi placuta! happy

| Fartie a răspuns:

Daca te duci la un salon canin il va tunde dupa preferintele tale, deci da, poti sa ii lasi 2cm de blanita FUNDA?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Daca catelul e cuminte, tunde-l tu... cum iti place.Cu foarfeca, incet, cu rabdare, fara sa-l tai (pielea lor e atat de "fragedă" incat imediat ...plesneste. Crede-ma. De regulă, nu se tunde părul de pe cap, nici codița. Dar, daca e încalcita blanita, taie tot si ai grija altadata sa-l piepteni ca sa nu se mai ajunga aici.

Eu am un caniche alb, cu picioare lungi, dar il fac ca pe-o păpusa. Îi las păpucei (nu-i tund părul de pe labute complet, las intotdeauna 5 cm), alteori... spre toamna, cand ii creste lâna (al meu numai păr nu are, e lână ca la oaie), ii tund doar "degetelele", astfel ca arata ca si cand are pantalonasi. Eu ma joc in lânița lui cum vreau, sta la tuns, n-am probleme cu el. Probleme am atunci cand ajung la lăbute, il gâdilă rău-rău!

| ClubulFluturash a răspuns:

Am si eu un catel si dupa ce l-am tuns arata ca un sobolanel laughing, dar eu a trebuit sa il tund scurt, caci fusese la tara si avea blana foarta incuracata. Desigur, poti sa ii spui celei care il tunde marimea la care vrei blana