| kavasaki99 a întrebat:

Bună ziua TPU de la ce vârstă imi pot face permis de port armă si cat costă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de portarma se poate obtine de la 18 ani.

3 răspunsuri:
| vioricavio a răspuns:

Pentru a obtine permisul de port arma nu trebuie doar sa ai o anumita varsta. Se dau unele teste se fac teste psihologice si alte cele. Nu se acorda un permis asa usor si oricui. Trebuie indeplinite anumite conditii.

| kavasaki99 explică (pentru vioricavio):

De la ce vârstă?

| Softe a răspuns:

Pentru a avea permis de port-arma trebuie sa indeplinesti urmatoarele caracteristici, acestea se aplica pentru arme letale pentru cele neletale legea e mai blanda:
-sa ai implinita varsta de 18 ani
-sa dovedesti, prin documente necesitatea procurarii armelor
-nu ai primit pedepse facute prin hotarare judecatoreasca ce a ramas definitiva, care sa te priveze de libertate mai mult de un an pentru fapte savarsite cu intentie
-apt din punct psihologic si medical
-ai absolvit un curs de instruire teoretica si practica, organizat de o persoana juridica autorizata pentru aceasta activitate
-nu ai pierdut anterior arme letale
Întocmirea unui dosar complet costa in jur de 300 de lei.