| Ancamaria1234 a întrebat:

Buna ziua TPU!

Vreau sa plec din Cipru ( Paphos sau Larnaca ) catre Marea Britanie si vreau sa stiu ce companii aeriene permite accesul cu caini

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cunosc destul de mult lumea aviației.
În perioada recentă nu am văzut, nu am cunoscut accesul cu câini în avion în zona, în nava avionului, acolo unde sunt pasagerii. Așa că, nu căuta așa ceva, că nu găsești. Dacă vrei să transporți un câine cu avionul aceasta se poate în cala de bagaje, în cușcă specială pentru transport câini, pe care o vei cumpăra dta înainte, iar pe câine îl vei prezenta la aroport astfel.
Dar dacă vrei să intri cu câinele în UK, trebuie să fii foarte atent.
Să contactezi autoritățile vamale UK online să vezi, 1. Dacă este permis accesul câinilor de companie, și în ce condiții. certificate medicale și de vaccinări cu valabilitate internațională etc. Fără respectarea unor norme foarte stricte, riști ca să nu treci cu el de vamă. Tu treci, el rămâne în zona de cordon sanitar și cu primul avion ți-l trimite înapoi în Cipru la adresa indicată de tine.

| oz_1736 a răspuns:

Toate. Cumperi cusca, faci pasaport, platesti bilet

| Ancamaria1234 explică (pentru oz_1736):

Ma intereseaza ce companii aeriene permit accesul animalelor, nu neaparat in nava