| vlad11222343 a întrebat:

Cainele meu are Parvoviroza,am fost cu el la medic si l-a tratat,dar,el acum are diaree cu sange, sa-mi fac griji?

13 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Da, nu e normal sa faca diaree cu sange, incerca ca ii dai orez fiert nesarat cu un pic de carne fiarta de pui tot nesarata ( ajuta stomacul), iar maine daca mai continua ( dupa orez) du-l la medicul veterinar de urgenta.

| vlad11222343 explică (pentru LaLaura):

Ma duc cu el la medic in fiecare zii, dar, incepe sa ma speriee sad

| LaLaura a răspuns (pentru vlad11222343):

Stiu, si de aceea se fac vaccinurile alea anuale pentru a nu se imbolnavii cainele, si cainele tau nu le-a facut, daca le facea nu mai avea acum parvoviroza, o bola foarte grea. Cum am spus, da-i orez fiert si daca ai menta, sa ii faci ceai de menta si sa il amesteci cu apa sa bea. Iar daca scapa cu bine de acesta boala, fa-i toate vaccinurile, nu ii faci doar lui un bine, ci si tie ( rabia sau turbarea se transmite si la om - iar rabia are un antidot, dar care trebuie facut imediat dupa muscare in cel mult 24 de ore, dupa aceea nu mai ai ce sa faci si mori).

| UrsuMaya a răspuns (pentru LaLaura):

Sss

| UrsuMaya a răspuns (pentru LaLaura):

Gresit, informezi oamenii gresit!
Am 7 catei de Rottweiler vaccinati cu toata schema de vaccinare, inclusiv vaccinul anual.
Mama lor a fost iar vaccinata inainte de monta pentru imunitatea cateilor si la varsta de 8 luni mi-au facut parvoviroza 4 dintre ei fara a avea contact cu alte animale!
Aceasta boala ori este ca la loto, ori vaccinele sunt ca la loto, ori vaccinele nu sunt depozitate corespunzator de catre veterinar sau producator la temperatura OPTIMA de 5 grade.
Gandeste-te ca frigiderul veterinarului ramane fara curent timp de 4 5 ore peste noapte fara ca el sa stie, TOATE vaccinele sunt anulate din motivul temperaturii si le aplici degeaba.
Ar trebui ca toate cabinetele veterinare sa fie verificate de catre autoritati, in asa fel incat sa fie dotate in caz de pana de curent, sa porneasca cu parasolar sau alte modalitati! Dar asa ceva in Romania poti sa uiti, deci esti ca la loto.

| AdrenalinTm a răspuns:

Ti-am zis ce ai de facut daca faci exact ce iti zic eu o sai fie bine si tie si lui si nu uita sa nul lasi in preajma altor animale dul si maine la veterinar si zii sa-i dea perfuzii si forteazal sa mance boabe cu multe proteine pisate cu ceai de menta
am uitat sa te intreb ce rasa e?

| Kriss96 a răspuns:

Trebuie dus din nou la veterinar. Eventual unul mai bun.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Da. Nu il lasa asa ca al meu din pacate acum cativa ani a murit din aceasta cauzasad.
Ia-l maine dimineata si du-l din nou la veterinar.

| StefanKogut a răspuns:

Da. Din pacate parvoviroza este o boala letala, daca nu este combatuta de la primele simptome. Sansele catelului tau sa scape sunt de fifty-fifty in acest moment. Pina cand il duci la medic, maine la prima ora, hidrateaza-l bine, adica cu o seringa, fara ac, dai apa fiarta si racita. N-ai spus cat are deci nu pot sa ma pronunt la cantitate, dar ia nota, ca de fapt, cateii care mor din asta, de fapt mor datorita deshidratarii provocate de diareea puternica, se deshidrateaza atat de tare ca inima nu mai poate pompa sangele care devine prea gros si se coaguleaza in vase. Deci hidrateaza-l fortat, caci probabil ca nu va dori sa bea.

| vlad11222343 explică (pentru StefanKogut):

OK,asta am sa fac, multumesc de sfat!

| vlad11222343 explică (pentru StefanKogut):

Dar,ce pot face, ca nu inghite deloc, spun parintii ca ne trebuie perfuzii, e adevarat, imi poti spune te rog o metoda?

| LaLaura a răspuns (pentru vlad11222343):

Nu te baga la perfuzii ca mai rau o sa faci ( trebuie sa pui in vena nu pe langa, si daca nu ai invatat unde e vena, nu ai lucrat cu seringile, poti sa il omori daca pui pe langa, sau sa ii spargi vena). Eu sper sa reziste pana maine si sa te duci cu el la veterinar, si acolo veterinarul o sa ii faca perfuzii. Cum a spus si StefanKogut incerca sa ii dai lichide cu o seringa fara ac ( adica fortat pe gat).

| LaLaura a răspuns (pentru vlad11222343):

Mai multe informatii o sa gasesti aici ce poti sa faci, si in josul paginii este sectiune de comentarii, unde o sa gasesti sfaturi de la persoane care au trecut prin asa ceva cu catei lor.